Słownik fotograficzny

Post Image

Presety do zdjęć

W dobie coraz bardziej profesjonalnych zdjęć, które publikują sami użytkownicy np. na Instagramie, zawodowi fotografowie są na cenzurowanym. Aby pozyskać klienta, fotografie powinny wyróżniać się wysoką jakością i artystyczną wizją, szczególnie jeśli obrazują tak wyjątkowy moment, jak ślub i wesele.

Czytaj dalej
Post Image

Gimbal

Gimbal to coraz popularniejszy stabilizator, z którego zaczynają korzystać również amatorzy nagrywania filmów. Gimbal można zamontować zarówno na aparat, kamerką sportową czy smartfon i można wygodnie kręcić dowolny moment, odciążając ręce i redukując wszelkie drgania. Najnowsze urządzenia posiadają dodatkowe funkcje jak np. nagrywanie timelapse’ów czy efektowne zbliżenia. Ten gadżet to doskonały prezent dla wszystkich pasjonatów […]

Czytaj dalej

Teleobiektyw

Teleobiektyw to rodzaj wąskokątnego obiektywu fotograficznego. Ma on specjalną budowę optyczną, dlatego też długość obudowy jest w tym przypadku znacznie krótsza niż odległość ogniskowa. Początkowo sama nazwa teleobiektyw odnosiła się do konstrukcji, gdzie długość obiektywu była krótsza niż jego ogniskowa. Dzisiaj tym mianem określa się wszystkie obiektywy do aparatów fotograficznych mające wąski kąt widzenia.

Czytaj dalej
Post Image

Polaroid

Polaroid powstał krótko po wojnie, a dokładnie został zaprezentowany 21 lutego 1947 roku w Nowym Jorku. Autorem procesu wywoływania zdjęć był Edwin H. Land. W tych czasach wywołanie zdjęcia było bardzo problematyczne i dlatego też aparat, który samodzielnie to realizował był naprawdę świetną sprawą. Pozwalał on na wywołanie zdjęcia w ciągu około 1 minuty bez […]

Czytaj dalej

Rybie oko (obiektyw)

Fish-eye (inaczej rybie oko) to rodzaj obiektywu szerokokątnego o nieskorygowanej dystorsji, dzięki któremu otrzymuje się bardzo charakterystyczne, beczkowate zniekształcenia fotografowanych obiektów (w podobny sposób postrzegamy rzeczywistość, patrząc przez wizjer do drzwi).

Czytaj dalej

PNG

Format PNG (Portable Network Graphics) został opracowany w 1995 roku jako odpowiedź na roszczenia patentowe dotyczące kompresji LZW, wykorzystywanej w formatach GIF i TIFF. 24-bitowy format PNG stworzono jako odpowiednik i następcę popularnego GIF-a. PNG jest jedynym wieloplatformowym formatem bitmapowym, umożliwiającym zdefiniowanie stopnia przezroczystości.

Czytaj dalej

Lampa błyskowa

Brak światła pozwalającego na zrobienie wyraźnego i dobrze naświetlonego zdjęcia jest częstą bolączką fotografów. Robiąc zdjęcia nieruchomych obiektów oraz posiadając statyw, możemy sobie z tym poradzić odpowiednio wydłużając czas naświetlania. Niekiedy jednak nie jest to możliwe, a warunki nie pozwalają nawet na użycie blendy. W takich wypadkach niezbędna może okazać się lampa błyskowa.

Czytaj dalej

Camera obscura

Camera obscura jest prostym przyrządem optycznym, którego zadaniem jest otrzymanie odbicia rzeczywistego obrazu. Camera obscura była pierwowzorem pierwszych aparatów fotograficznych. Obecnie terminu tego używa się najczęściej do opisywania kamery otworkowej. Jest to spowodowane podobną zasadą działania obydwu przyrządów.

Czytaj dalej

Blenda

Blenda używana w fotografii jest w ogólnym rozumieniu elementem służącym do odbicia światła, w celu nakierowania go na wybrany obiekt, w taki sposób aby uzyskać zadowalające oświetlenie.

Czytaj dalej

Dystorsja

Dystorsja jest wadą optyczną występującą w instrumentach optycznych takich jak obiektywy fotograficzne, lornetki lub teleskopy polegającą na różnym stopniu powiększenia obrazu, zależnie od jego odległości od osi optycznej wybranego instrumentu.

Czytaj dalej