Polaroid

aparat polaroid

rosipro/bigstockphoto.com

Polaroid powstał krótko po wojnie, a dokładnie został zaprezentowany 21 lutego 1947 roku w Nowym Jorku. Autorem procesu wywoływania zdjęć był Edwin H. Land. W tych czasach wywołanie zdjęcia było bardzo problematyczne i dlatego też aparat, który samodzielnie to realizował był naprawdę świetną sprawą. Pozwalał on na wywołanie zdjęcia w ciągu około 1 minuty bez znajomości tematu chemikaliów.

Cechy charakterystyczne aparatu polaroid?

Przede wszystkim najważniejszą jego cechą, która spowodowała spopularyzowanie tego sprzętu, była właśnie możliwość wywołania zdjęcia bez znajomości chemii. Kolejnymi cechami wpływającymi na popularność tego rodzaju aparatów była łatwość obsługi i kompaktowość.

Zasada działania

Cały proces działania aparatu polega na jednoetapowej konwersji negatywów w pozytywy. W aparacie znajdowała się rolka dwuwarstwowego papieru fotograficznego, w skład której wchodziła światłoczuła emulsja negatywowa oraz materiał pozytywowy. Oczywiście, aby całość mogła funkcjonować, to w środku znajdował się także zamknięty pojemnik, który zawierał niezbędne środki chemiczne do wywołania zdjęcia. Cały proces trwał około 1 minuty i z aparatu wychodziło gotowe zdjęcie.

Historia

Początki polaroidów są bardzo ciekawe. Pierwsze modele aparatów tego rodzaju wykonywały zdjęcia w sepii. W 1950 roku zostały zmodyfikowane tak, aby umożliwiać wykonywanie zdjęć czarno-białych. Kolejnym krokiem rozwoju polaroidów było zwiększenie wymiaru wywoływanego zdjęcia do 10×13 cm. W 1963 roku zostały wprowadzone usprawnienia, które pozwoliły na wykonywanie kolorowych zdjęć. Oczywiście aparaty tego rodzaju ciągle były udoskonalane i w 1972 roku wprowadzono poprawki pozwalające na wykonywanie zdjęć nawet w słoneczny dzień. Dzięki tym udoskonaleniom aparaty polaroid stały się jeszcze bardziej popularne. Na całym świecie wykonywano przy ich użyciu nawet miliard odbitek rocznie. Ta liczba naprawdę robi oszałamiające wrażenie. Polaroid zyskał bardzo dużą popularność. Jednak zwiększająca się popularność fotografii cyfrowej sprawiła, że niestety aparaty tego rodzaju straciły na znaczeniu. Jak wiadomo koszty wykonywania zdjęć przy wykorzystaniu tej technologii nie należały do najtańszych.

Fotografia cyfrowa wyparła tak naprawdę polaroidy jak i fotografię analogową, ponieważ umożliwia wykonanie wielu różnych zdjęć bez marnowania kliszy. Niestety sprawiło to, że firma polaroid musiała w pewnym momencie zrezygnować z produkcji. Linia odpowiadająca za produkcję tego rodzaju aparatów została zamknięta w 2008 roku. Jednak pomimo tego aparaty te nadal mają bardzo wielu fanów. Najważniejszą zaletą tego rodzaju aparatu jest jego niepowtarzalny charakter. Właśnie dzięki temu posiada on bardzo wielu sprzymierzeńców, którzy dalej przy jego wykorzystaniu wykonują zdjęcia. Warto zapoznać się z tak ważnym kawałkiem historii fotografii jakim właśnie jest tego rodzaju aparat. Jego powstanie bardzo mocno zmieniło fotografię oraz jej dzisiejszy kształt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.