Blenda

Blenda używana w fotografii jest w ogólnym rozumieniu elementem służącym do odbicia światła, w celu nakierowania go na wybrany obiekt, w taki sposób aby uzyskać zadowalające oświetlenie.

Blendy fotograficzne najczęściej wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, naciągniętych na sprężystą drucianą formę. Dzięki takiej konstrukcji, możliwe jest ich złożenie do mniejszych rozmiarów. Umożliwia to także naginanie powierzchni blendy, a także zapewnia wymaganą sztywność i niską wagę.

W zależności od potrzeb i wymagań stawianych przez fotografa, blendy mogą być stworzone z materiałów o różnym kolorze. Każdy z nich zapewnia odpowiednią temperaturę barwową. Najczęściej używana jest blenda biała, która zapewnia rozmyte cienie oraz zimne kolory. Metaliczne blendy złote oraz srebrne zapewniają natomiast ostre cienie i światło ciepłe oraz zimne. Często można także spotkać blendy czarne, których zadaniem jest blokowanie światła odbijającego się od innych elementów, które pada na fotografowany obiekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.