PNG

Format PNG (Portable Network Graphics) został opracowany w 1995 roku jako odpowiedź na roszczenia patentowe dotyczące kompresji LZW, wykorzystywanej w formatach GIF i TIFF. 24-bitowy format PNG stworzono jako odpowiednik i następcę popularnego GIF-a. PNG jest jedynym wieloplatformowym formatem bitmapowym, umożliwiającym zdefiniowanie stopnia przezroczystości.

Podobnie jak GIF, format PNG używa kompresji bezstratnej, tyle że w przypadku PNG jest ona znacznie bardziej wydajna. Nie bez znaczenia jest także brak ograniczeń narzucanych przez właściciela praw patentowych.

Dzięki swojej budowie, umiejętności zapisu true color, uwzględnianiu współczynnika przezroczystości oraz zdolności do efektywnej, bezstratnej kompresji, na stronach www format PNG sprawdza się znacznie lepiej niż GIF czy JPEG.

Mimo swoich licznych zalet, PNG nie zdołał, póki co, zdetronizować formatu GIF. Większość popularnych programów graficznych (w tym Photoshop) nie radzi sobie zbyt dobrze z zapisem obrazów w PNG, nie potrafi ich prawidłowo kompresować, niepotrzebnie powiększa rozmiar plików o zbędne metadane.

Dlatego też, przygotowując pliki PNG do publikacji w sieci, należy pamiętać o korzystaniu z optymalizatorów i konwerterów, których zadaniem jest mocna kompresja plików oraz minimalizacja ich rozmiarów poprzez usunięcie metadanych.

Problemem, z jakim często spotykają się webmasterzy wykorzystujący format PNG, jest błędna korekcja gammy, w związku z którą tło zapisane w kodzie strony może być kilka procent ciemniejsze od grafiki w PNG. By wyeliminować ten błąd wystarczy usunąć informacje o gammie przy pomocy programu PNGCrush.

Dla obrazów w formacie PNG przeznaczonych do publikacji w sieci często stosuje się algorytm przeplotu Adam7. Dzięki temu, obraz PNG wyświetlany w przeglądarce pojawia się od razu w całości, a jego jakość stopniowo się poprawia, w miarę pobierania danych i dekompresowania obrazu przez przeglądarkę.

Zalety formatu PNG:

  • doskonale sprawdza się w celu archiwizacji zdjęć – PNG pozwala na zastosowanie bezstratnej kompresji, dzięki której możliwe jest przechowywanie plików graficznych w zmniejszonych rozmiarach bez utraty ich jakości
  • jest bardziej wydajny niż GIF
  • umożliwia użycie kanału alpha (efektów opartych na półprzezroczystości, na przykład realistycznych cieni)
  • umożliwia zapisywanie grafiki true color (do 48 bitów na piksel) oraz grayscale (do 16 bitów na piksel)
  • jest dobrze obsługiwany przez wszystkie popularne przeglądarki internetowe – stąd poleca się go jako najlepszy format dla grafiki rastrowej na stronach www
  • posiada wbudowaną korekcję gamma i kontrolę jasności
  • nie posiada żadnych ograniczeń licencyjnych i patentowych – został stworzony przez internautów, używanie go jest bezpłatne, a każdy użytkownik ma dostęp do jego pełnej specyfikacji

Wady formatu PNG:

  • popularne programy graficzne, takie jak Photoshop czy Gimp nie radzą sobie z zapisem PNG
  • nie pozwala na przechowywanie wielu obrazków w pojedynczym pliku, nie może więc być wykorzystywany do tworzenia animacji
  • przy dużej kompresji pojawia się efekt ziarna
  • dla obrazów podatnych na kompresję (to znaczy kompresujących się bez widocznej utraty jakości), właściwsze będzie zastosowanie formatu JPEG – plik JPEG będzie wówczas mniejszy od PNG

Programy służące do zapisywania i optymalizacji plików PNG

  1. PNGQuant – program open source, pozwalający na szybką i sprawną konwersję plików 24-bitowych na 8-bitowe (z uwzględnieniem kanału alpha)
  2. PNGOUT – program pozwalający na doskonałą kompresję PNG; posiada płatną wersję, przystosowaną do systemu Windows
  3. OptiPNG – szybki i łatwy w użyciu, open source’owy kompresor PNG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.