Rozmiary sensora w aparatach fotograficznych

Matryca aparatu fotograficznego

xJason.Rogersx, flickr

Matryca jest najważniejszym elementem aparatu cyfrowego. To właśnie ona zapisuje światło wpadające do niego i przetwarza je na obraz. Matryce aparatów mogą przyjmować różne parametry – rodzaj, rozmiar oraz rozdzielczość. To właśnie one wpływają na jakość zrobionego zdjęcia. W tym tekście przyjrzymy się jednak tylko jednemu z nich – rozmiarowi.

Od rozmiaru matrycy zależy bardzo dużo. Im jest ona większa tym więcej sensorów można na niej zmieścić. Oprócz tego zbiera ona także więcej światła niż te o mniejszym rozmiarze. Wielkość matrycy ma znaczenie także przy doborze ogniskowej, gdzie mniejsza matryca znacznie zawęża kąt widzenia.

Matryca FF

Matryca FF, czyli Full Frame zwana po polsku także pełną klatką jest matrycą, będącą ekwiwalentem klatki analogowego filmu 35 mm o rozmiarach 36 x 24 mm. Jest to najczęściej stosowana matryca, która jest montowana w profesjonalnych lustrzankach. Pełna klatka posiada zazwyczaj większe piksele w związku z czym zbierają one więcej światła. Przekłada się to bezpośrednio na lepsze doświetlenie zdjęć oraz wierniejsze odwzorowanie barw, większą rozpiętość tonalną i mniejsze zaszumienie. Oprócz tego aparatem wyposażonym w pełnoklatkową matrycę łatwiej jest uzyskać większą głębię ostrości. Ponadto także pełna klatka zapewnia możliwość używania szerokokątnych obiektywów.

APS-C

Advanced Photo System type-Classic to format matrycy stosowany w amatorskich i półprofesjonalnych lustrzankach oraz hybrydach. Zazwyczaj poszczególni producenci sprzętu fotograficznego odbiegają od luźno ustalonego rozmiaru klatki APS-C, czyli 25,1 x 16,7mm, jednak są to różnice nieznaczne i sensory te są najczęściej 1,5 razy mniejsze od pełnej klatki. Stosowanie APS-C wiąże się z koniecznością pozornego przemnożenia ogniskowej obiektywu przez wielkość klatki. Ma to związek głównie z tym, że mniejsza matryca rejestruje wyłącznie część obrazu, który rejestrowała by pełna klatka. W związku z tym kąt widzenia ulega znacznemu zmniejszeniu.

4/3

Cztery trzecie jest formatem stosowanym głównie przez firmę Olympus. Wymiary matrycy 4/3 to 17,3 x 13 mm. Korzystanie z tych sensorów wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jednym z nich jest trudność w uzyskaniu szerokiego kąta oraz mniejszy rozmiar pikseli co przekłada się na gorszą rejestrację światła i wpływa negatywnie na poziom zaszumienia. Zaletą natomiast może być mniejszy rozmiar sprzętu, znacznie większy przelicznik ogniskowej, a także zwiększona głębia ostrości mogąca być pomocą przy makrofotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.