Najgorsze wady, jakie może mieć fotograf weselny

Ślub i wesele to momenty, które chcielibyśmy zapamiętać na zawsze. Jedną z lepszych metod utrwalenia wspomnień są zdjęcia. Dlatego wybór dobrego fotografa ślubnego jest tak ważny. Może to być jednak trudne zadanie. W tym artykule podajemy listę najgorszych wad, jakie może mieć fotograf weselny. Dzięki temu będziesz wiedziała przynajmniej, na współpracę z kim się nie decydować.

  1. Brak doświadczenia. Może Cię kusić, aby dać szansę początkującemu, jednak miej świadomość, że jest to ryzyko i to ryzyko, które bierzesz na siebie. Co jest stawką? Wspomnienia z twojego ślubu i wesela! Początkujący fotograf może mieć mnóstwo zapału i entuzjazmu, może nawet mieć solidne podstawy teoretyczne, jednak nic nie zastąpi praktyki. Szczególnie dlatego, że wesele to bardzo dynamiczna sytuacja i fotograf musi umieć radzić sobie nieoczekiwanymi wyzwaniami. Do tego większość zdjęć robiona tu jest w słabym świetle i w ruchu, przez co bardzo ciężko wykonać je tak, aby wyglądały dobrze.
  2. Nieodpowiednie wyposażenie. Zapewne nie jest tak, jak twierdzą niektórzy, że dobry sprzęt sam robi dobre zdjęcia, jednak jego posiadanie jest niezbędne. Tutaj wrócimy do uwagi z poprzedniego punktu – wesele to ruch i słabe światło, a z tego względu tylko najwyższej klasy aparat fotograficzny z jasnym obiektywem poradzą sobie z tworzeniem nierozmytych, czytelnych obrazów. Do tego dochodzą oświetlenie i gadżety, pozwalające uatrakcyjnić niektóre zdjęcia.
  3. Nieodpowiednie planowanie. Jeśli fotograf, którego chcesz wynająć, nie interesuje się zbytnio miejscem, gdzie odbędzie się uroczystość, to bardzo zły sygnał. Profesjonalny fotograf działa według dobrze przygotowanego planu, a “miejsce akcji” ma całe w pamięci, dzięki czemu pamięta chociażby, gdzie jest dobre światło, czy gdzie się ustawić, aby złapać dobry kadr.
  4. Brak kreatywności. Nawet najlepsze warsztatowo zdjęcia ślubu i wesela będą rozczarowaniem, jeśli zabraknie w nich ‘tego czegoś”. Fotograf to jest jednak zawód kreatywny i jeśli komuś, kto w nim pracuje, brakuje tej cechy, jego zdjęcia będą po prostu nudne, powtarzalne i pozbawione życia.
  5. Nieodpowiednie zachowanie. Jak by nie patrzeć – fotograf też bierze udział w uroczystości. Co prawda ma specyficzne zadania, jednak wchodzi w interakcje z gośćmi weselnymi i organizatorami. Dlatego, jeśli nie potrafi się zachować kulturalnie, nie jest miły, może negatywnie wpływać na atmosferę wydarzenia, co znajdzie swoje odbicie w zdjęciach.
  6. Brak komunikacji. To niezwykle ważna cecha każdego fachowca, w tym fotografa – komunikatywność. Aby najważniejsza impreza w Twoim życiu była udana, wszystko powinno być dopracowane. W tym współpraca z fotografem. Jednak ciężko będzie ją dopracować i zaplanować, jeśli fotograf ma problemy z komunikacją…
  7. Brak zaangażowania. Niestety – to jest problem wielu doświadczonych fotografów. Mają umiejętności, mają doskonały sprzęt, ale jednocześnie są już wypaleni zawodowo. Robienie dobrych zdjęć, takich, które po latach chwycą za serce i wywołają uśmiech lub łzę, wymaga zaangażowania od fotografa. To tak naprawdę ciężka praca, wymaga ciągłego ruchu, myślenia i analizowania. Bez tego zdjęcia będą po prostu słabe.
  8. Brak umiejętności edycyjnych. Przysłowiowy Photoshop… nie, nie bój się tego! Obecnie chyba każdy fotograf edytuje swoje zdjęcia i nie ma w tym niczego złego. Wręcz odwrotnie – jeśli nie potrafi wykonać chociaż podstawowej edycji, będziesz rozczarowana efektami. Wynika to chociażby z tego, że już przywykliśmy do jakości i ekspresyjności zdjęć, które są możliwe do osiągnięcia tylko za sprawą zastosowania cyfrowej obróbki.
  9. Brak umiejętności organizacyjnych. Wszystko masz dopięte na ostatni guzik: personel, jedzenie, wystrój, sala, transport, muzyka, oświetlenie, goście, strój, makijaż… I teraz wyobraź sobie, że źle zorganizowany fotograf niszczy całą twoją pracę, ponieważ np. spóźnia się na wydarzenie! To może się zdarzyć, dlatego wystrzegaj się takich, którzy nie potrafią zorganizować swojego czasu.
  10. Brak elastyczności. W pewnym stopniu to zrozumiałe, że fotograf może próbować nakłonić Cię do swoich pomysłów. Wynika to z tego, iż ma doświadczenie i wie, co się sprawdzi, a co nie. Nie oznacza to jednak, że powinnaś akceptować sytuację, gdy narzuca ci 100% swojej wizji i nie uwzględnia w ogóle Twoich pomysłów. Profesjonalista potrafi zmodyfikować Twoje oczekiwania tak, aby były w pełni realizowalne, a jednocześnie nadal odpowiadały Twoim potrzebom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.