Jak wybrać fotografa ślubnego

Ślub i organizacja wesela wiążą się z wieloma decyzjami oraz podekscytowaniem w związku z tym wielkim dniem. Ich przygotowanie zajmuje wiele miesięcy i każda Para Młoda chce, aby ta chwila była dopracowana do perfekcji oraz godna zapamiętania. Żeby uwiecznić każdą minutę z tego szybko mijającego wydarzenia, potrzebny jest fotograf ślubny. Dzięki dobremu specjaliście w tej dziedzinie będziemy dysponować wspaniałymi kadrami, które będą stanowić pamiątkę na całe życie z tego uroczystego dnia dla całej naszej rodziny. Pozostaje tylko pytanie: jak wybrać profesjonalnego fotografa ślubnego?

Na barkach fotografa ślubnego spoczywa nie lada odpowiedzialność, czyli zatrzymanie tych wyjątkowych, długo wyczekiwanych chwil w kadrze. Rozpoczęcie poszukiwań odpowiedniego kandydata do tej roli można rozpocząć od przeglądania stron internetowych i zapoznania się z dorobkiem fotografów ślubnych w najbliższej okolicy. Warto także popytać się znajomych i członków rodziny, którzy w niedługim odstępie czasu brali ślub- kogo oni polecaliby na fotografa.

Priorytet- ustalenie oczekiwań

Zanim rozpocznie się poszukiwania idealnego fotografa ślubnego, warto zastanowić się jaki styl robienia zdjęć będzie nam najlepiej odpowiadał. Niektórzy fotografowie będą preferować wyłącznie klasyczne ujęcia, inni natomiast poszerzą tę ofertę o różnego rodzaju artystyczne efekty specjalne w bardziej nowoczesnym stylu bądź np. retro. Dobrze jest się również wcześniej zdecydować na to czy chce się mieć zdjęcia ślubne robione w kolorze, sepii, w formie czarno-białej czy woli się kompozycję składającą się z różnych typów zdjęć.zdjęcia ślubne

Kolejnym punktem przy wyborze fotografa ślubnego jest miejsce robienia zdjęć. Jeśli chcemy, aby nasza zdjęcia ślubne miały charakter reportażu (np. od momentu przygotowań, poprzez ceremonię aż do wesela), sesji studyjnej czy też w plenerze, powinniśmy najpierw sprawdzić czy wybrany przez nas fotograf ma daną opcję w swojej ofercie.

Czym się kierować przy wyborze?

Po pierwsze ceną. Na rynku istnieje wiele ofert cenowych fotografów ślubnych, wśród których ci lepsi każą sobie więcej płacić. Ceny profesjonalnego sprzętu fotograficznego liczone są w dziesiątkach tysięcy złotych (różnego rodzaju aparaty, obiektywy, statywy, lampy czy blendy), dlatego też usługi fotografów ślubnych są dosyć kosztowne. Trudno jest znaleźć ofertę dobrego, doświadczonego fotografa poniżej 1500 zł. Przesadna oszczędność w tej kwestii może skutkować dalszymi kosztami związanymi np. z próbą późniejszego ratowania zdjęć przez profesjonalne retusze lub dodatkową sesją fotograficzną. Dlatego też, obok ceny za usługi fotografa ślubnego, niezwykle ważna jest jakość pracy wybranego przez przyszłą Parę Młodą zawodowca. Dobry fotograf powinien umieć pracować w miejscach o różnym oświetleniu, wykorzystując przy tym swoje doświadczenie i posiadając profesjonalny sprzęt, a także potrafić uwieczniać na fotografiach ślubnych najlepsze momenty.

Co należy sprawdzić?

Po dokonaniu wyboru potencjalnego fotografa ślubnego, należy koniecznie skontaktować się z nim i umówić na spotkanie, podczas którego przyszła Para Młoda będzie oglądać portfolio kandydata oraz zada mu najważniejsze pytania. Warto zapytać się o jego ofertę, cennik, a także o to, co dokładnie wchodzi w skład podanej przez niego ceny (np. pakiet podstawowy, pakiet rozszerzony). Jeśli przyszłej Parze Młodej przypadnie do gustu dany fotograf ślubny, wtedy musi ona podpisać umowę. Wówczas należy upewnić się, że będzie ona zawierała klauzulę, że w dniu ślubu pojawi się wybrany przez nich człowiek, a nie np. inny fotograf zatrudniony w danej firmie. W umowie powinien być również zawarty termin wykonania usługi oraz oddania gotowych zdjęć.

Dobrego fotografa ślubnego można znaleźć oraz zarezerwować nawet pół roku przed dniem zaślubin, choć nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Koszt sesji ślubnej czy reportażu ślubnego waha się od jednego do nawet kilku tysięcy złotych. Należy pamiętać również o tym, że wybierając fotografa pracującego daleko (powyżej 30 km) od miejsca naszego ślubu oraz wesela, będziemy musieli wliczyć w tę cenę także koszt jego dojazdu.

 

1 komentarz

  1. BarbaraLewandowski pisze:

    Dla mnie najgorsze kryterium jakim mozna sie kierowac to cena. Osobiscie poslucham polecen znajomych i przejzalam portfolia na stronach internetowach. Tak wybralam Smok Studio (www.smokstudio.pl) i mam swietne, dobrej jakosci zdjecia, ktore bardzo mi sie podobaja 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.