Fotografia 360°

fotografia panoramiczna

SasinP/bigstockphoto.com

Zdjęcia 360 stopni, czyli fotografie panoramiczne pozwalają osobom oglądającym poczuć się tak jakby znajdowały się na miejscu fotografa. Fotografia panoramiczna jest bez wątpienia jedną z najbardziej spektakularnych. Panoramy cieszyły się dużym powodzeniem zresztą już tuż po wynalezieniu fotografii w połowie lat 50. ubiegłego wieku. Nie ma w tym nic dziwnego, zdjęcia panoramiczne były bowiem doskonałą szansą na zobaczenie miejsc nieznanych. Z czasem fotografowie chcieli także aby widzowie stali na swoim miejscu, ale mieli możliwość również rozglądania się na boki mając do dyspozycji szersze pole widzenia. W ten sposób powstały w końcu zdjęcia panoramiczne 360-stopniowe.

Wraz z upływem czasu panoramy stały się nośnikami dużej ilości szczegółów. Pokazują one świat w sposób niemożliwy dla zdjęć robionych w standardowym formacie. Fotografie panoramiczne zazwyczaj powstają na skutek cyfrowego połączenia ze sobą kilku zdjęć w jeden, większy obraz. Kluczowym elementem jest uzyskanie obrazu bogatego w szczegóły przy jednoczesnym dokładnym nakładaniu na siebie kadrów. Zaletą tego typu fotografii jest to, że osiągnięcie efektów, nie wymaga wbrew powszechnie panującemu przekonaniu, zakupu dodatkowego sprzętu. Trzeba natomiast posiadać pewną technikę w zakresie obróbki zdjęć.

Kluczem do sukcesu jest oczywiście stabilny statyw. W chwili obecnej oferta na rynku jest bardzo szeroka i bez problemu można znaleźć model odpowiedni do tworzenia panoram sferycznych. Są one zaprojektowane w taki sposób, że pozwalają na ustalenie dokładnej osi obrotu aparatu fotograficznego. Sprawdzić powinien się już klasyczny trójnóg z głowicą pozwalającą na obrót w zakresie 360 stopni. Dobrze jeśli głowica posiada dwa osobne pokrętła, jedno przeznaczone do blokowania pozycji aparatu, a drugie do blokowania obrotu dookoła osi pionowej.

Okazuje się jednak, że i bez statywu można dać sobie radę. W chwili obecnej bowiem zdecydowana wielkość cyfrowych aparatów kompaktowych ma wbudowaną funkcję tworzenia panoram. Po ustaleniu aparatu na statywie należy sprawdzić jego wypoziomowanie. Przyda się więc poziomnica, którą trzeba wsunąć w gniazdo stopki lampy błyskowej umiejscowionej na górze aparatu. W ten sposób na zdjęciu niepowstanie efekt tzw. „szwów”. W tym celu można wykorzystać nawet zwykłą poziomnicę budowlaną, dostępną w zasadzie w każdym sklepie budowlanym.

Zdjęcia najlepiej jest zapisywać w formacie RAW. Nawet najwyższej jakości JPEG nie uchwyci bowiem aż takiej ilości szczegółów. Przydatny jest oczywiście obiektyw szerokokątny. Często stosuje się także obiektyw typu rybie oko, choć może to powodować powstanie silnej dystorsji. Lepszym rozwiązaniem jest więc fotografowanie z wykorzystaniem ogniskowej 28-50 mm wykonanie większej ilości zdjęć. Każde ujęcie musi być robione przy takich samych ustawieniach naświetlenia, balansu bieli czy ostrości. Najbardziej wskazana jest więc praca w trybie manualnym. Na każdym kolejnym zdjęciu powinna znajdować się część poprzedniego, najlepiej jeśli brzegi kadrów zachodzą na siebie w około 25 %.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.