Blenda

Blenda używana w fotografii jest w ogólnym rozumieniu elementem służącym do odbicia światła, w celu nakierowania go na wybrany obiekt, w taki sposób aby uzyskać zadowalające oświetlenie.

Blendy fotograficzne najczęściej wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, naciągniętych na sprężystą drucianą formę. Dzięki takiej konstrukcji, możliwe jest ich złożenie do mniejszych rozmiarów. Umożliwia to także naginanie powierzchni blendy, a także zapewnia wymaganą sztywność i niską wagę.

W zależności od potrzeb i wymagań stawianych przez fotografa, blendy mogą być stworzone z materiałów o różnym kolorze. Każdy z nich zapewnia odpowiednią temperaturę barwową. Najczęściej używana jest blenda biała, która zapewnia rozmyte cienie oraz zimne kolory. Metaliczne blendy złote oraz srebrne zapewniają natomiast ostre cienie i światło ciepłe oraz zimne. Często można także spotkać blendy czarne, których zadaniem jest blokowanie światła odbijającego się od innych elementów, które pada na fotografowany obiekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.