Zastosowanie fotografii 360 w fotografii ślubnej

sesja Fisheye

Fotografia 360 stopni, dająca wrażenie realności oprócz szerokiego zastosowania w reklamach, spacerach i wycieczkach wirtualnych, zaczyna być wykorzystywane do innych celów. Przykładem nowego zastosowania może być fotografia ślubna, w której fotografia panoramiczna 360 stopni zapewnia niezapomniane i bardzo realistyczne ujęcia, dzięki czemu pozwala na uchwycenie atmosfery i emocji towarzyszących wydarzeniu.

Rozwój technologii i coraz nowocześniejszych mediów sprawia, że technologia przeniknęła do rynków niszowych i nowe trendy wkraczają między innymi do fotografii ślubnej. Filmowanie z profesjonalnego drona, filmy w 4K, zdjęcia w HDR to nie wszystko. Na salony wkroczyła fotografia panoramiczna QTVR, która dotychczas była wykorzystywana głównie w celach reklamowych. Firmy zajmujące się eventami i fotografowie uatrakcyjniają swoje oferty dla par i oferują fotodokumentację z zaręczyn, wesela, czy miesiąca miodowego w postaci zdjęć i filmów w technologii 360 stopni.

Co to jest fotografia 360 stopni?

Fotografia 360 stopni to rodzaj fotografii obrotowej, w której na zdjęciu panoramicznym mieści się zakres 360 stopni (czyli pełen obrót). To technika, w której używany jest specjalistyczny sprzęt, aby uchwycić cały widok miejsca ceremonii ślubnej i wesela zamiast jednego płaskiego, dwuwymiarowego obrazu. Do ich wykonania wykorzystywany jest sferyczny system kamer do jednoczesnego nagrywania obrazu w 360 stopniach. Stwarza wiele ciekawych możliwości wykorzystania cech wirtualnej rzeczywistości – daje okazję oglądającym na uzyskanie złudzenia bezpośredniego przebywania w miejscu wydarzenia, z jednoczesną możliwością obserwacji przestrzeni wokół siebie w zakresie pełnych 360°, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Każdą panoramą można w dowolny sposób sterować, kierując kursor myszy na kadr i przesuwając nim w dowolnym kierunku, a także oddalając lub przybliżając oglądaną scenę albo po prostu poruszając urządzeniem mobilnym. Wówczas widać wszystko dookoła – przy takiej technologii żaden szczegół ceremonii nie umknie uwadze.

Zdjęcia panoramiczne 360 stopni dają poczucie znajdowania się w wirtualnej rzeczywistości, stąd są nazywane VR (virtual reality – wirtualna rzeczywistość) lub QTVR (QuickTime Virtual Reality – wirtualna rzeczywistość za pomocą programu QuickTime). Wnętrze kościoła, moment przysięgi, brama weselna, pierwszy taniec czy tort weselny mogą zyskać zupełnie inny wymiar. Takie fotografie pozwolą zachować zupełnie inne wspomnienia weselne, a nawet być dla osób nieobecnych na uroczystości małą namiastką ich udziału. Jeszcze więcej możliwości dają filmy wideo 360 stopni, które pozwalają nie tylko uchwycić punkt widzenia, ale także zobaczyć reakcje gości i atmosferę w sposób, który nigdy nie byłby możliwy w przypadku zwykłego wideo.

Zastosowania panoram QTVR są nieograniczone – od powyższych zastosowań multimedialnych, do prezentacji w albumach ślubnych w postaci wywołanych zdjęć, czy filmów w technologii 360 stopni.

Fotografia 360 stopni to ujęcia ceremonii ślubnej i wesela, które oddają całą scenę, atmosferę i szczere emocje nie tylko pary, ale także wszystkich gości. Z pewnością trend foto 360 stopni i VR będzie miał ogromny wpływ na rozwój ślubnej fotografii i wideo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.