Co sprawdzić przed wybraniem fotografa na wesele?

Kobieta fotografująca parę młodą na ulicy miasteczka

Wybór fotografa ślubnego to poważna decyzja. Zdjęcia są bowiem najważniejszą pamiątką z dnia ślubu, dlatego tylko dobrze zrobiony reportaż pozwoli uchwycić najcenniejsze momenty. Przed ostatecznym wyborem fotografa warto dokładnie sprawdzić jego kompetencje, by mieć pewność, że zdjęcia będą najwyższej jakości. Zaletą dobrego fotografa jest to, że jest on niewidoczny dla Młodej Pary podczas całego wesela. Nie przeszkadza w uroczystości, ale jednocześnie jest w czasie najważniejszych zdarzeń. Jak zatem wybrać fotografa ślubnego? Co należy sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Zadaniem ślubnego fotografa jest stworzenie relacji z ceremonii ślubnej, uwiecznienie weselnej zabawy oraz wyłapanie zabawnych momentów podczas przyjęcia. Ponadto fotograf wykonuje również zdjęcia plenerowa w wybranej przez Młodą Parę lokalizacji, by stworzyć bardziej statystyczne i niezwykle romantyczne zdjęcia. Najlepsi fotografowie terminy w sezonie mają często zarezerwowane nawet na rok do przodu, dlatego nie warto czekać z decyzją. Niemniej warto pamiętać, że nie każdy fotograf będzie do nas pasował, dlatego koniecznie trzeba zapytać go o kilka najważniejszych kwestii.

Dostęp do portfolio

Każdy fotograf ma swój styl. Jedyni preferują bardziej delikatne i statyczne zdjęcia. Inni natomiast stawiają na emocje i reporterski sznyt. Po obejrzeniu poprzednich zleceń danego fotografa będziemy wiedzieć czy taka forma nam odpowiada. Nie da się bowiem narzucić fotografowi innego stylu pracy, gdyż wtedy zdjęcia nie będą miały właściwiej „głębi”, którą zapewnia unikatowość danego fotografa.

Pakiet zdjęć

Nie każdy fotograf udostępnia swoim klientom tzn. surówkę, czyli zdjęcia przed obróbką w programie graficznym. Jeśli zależy nam tylko na tych kilkudziesięciu zdjęciach o bardziej wyrazistych kolorach, to taka opcja będzie dla nas właściwa. Jeśli jednak wolimy zobaczyć wszystko, co udało się sfotografować koniecznie trzeba to zaznaczyć to w warunkach umowy z fotografem.

Dokładny opis kosztów

Na spotkaniu z fotografem należy bardzo dokładnie omówić kwestie finansowe. Należy ustalić liczbę godzin pracy fotografa w dniu wesela oraz koszt ewentualnych dodatkowych godziny pracy, jeśli zajedzie taka potrzeba. Warto też wiedzieć czy w cenie jest dojazd i nocleg w miejscu wesela. Na koniec należy ustalić rodzaj płatności, np. najpierw zaliczka, a reszta kwoty po otrzymaniu wszystkich zdjęć w terminie wskazanym w umowie.

Przezorna Młoda Para

Każda Młoda Para chce, aby ich ślub był idealny, a brak fotografa to ogromny problem, dlatego warto zabezpieczyć się na taka ewentualność i zawrzeć w umowie kto wykona zdjęcia, gdy wybrany przez nas fotograf z przyczyn losowych nie będzie w stanie. Takie sytuacje są rzadkością, ale mogą się zdarzyć, dlatego dobrze to poruszyć na spotkaniu z fotografem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.