Nowe trendy w filmowaniu ślubów i wesel

wesele z drona

actionsports/bigstockphoto.com

Przy technologiach dostępnych dzisiaj jeden kamerzysta z jedną kamerą na ślubie i weselu to za mało. Rosną zarówno możliwości nabywania specjalistycznego sprzętu, jak i wymagania par młodych. Reportaż z dnia ślubu ma być nie tylko profesjonalnie wykonany, ostry, spójny, ale także oryginalny i ciekawy. Jakie są nowe trendy w filmowaniu uroczystości ślubnych i weselnych, ile kosztują, jakie są plusy i minusy?

Filmowanie z dronów

Nikomu nie trzeba przedstawiać tych latających urządzeń. Jakie są plusy filmów kręconych z powietrza? Przede wszystkim kreatywność – mało kto decyduje się na taką oryginalność. Technika ta jest coraz bardziej popularna, jednak wciąż za granicą, w Polsce jest to rzadkie. Wynajmując kamerzystę z dronem, możemy być pewni, że otrzymamy coś, co sprawi, iż się wyróżnimy. Dron potrafi ustawiać się na różnych wysokościach – tuż nad ziemią lub kilkadziesiąt metrów w górze. Minusem tego rozwiązania jest niemożliwe wprowadzenie drona do wszystkich miejsc. Kościół, Urząd Stanu Cywilnego, restauracja? Nie da rady. Potrzebny będzie wtedy zwykły kamerzysta. Opcja kamerzysta + dron wydaje się sensowna, ale oczywiście droższa. Sam dron i jego wynajęcie oscylują w cenie 1000 złotych za godzinę. Kamerzysta, który będzie go obsługiwał, a także kręcić będzie na ziemi, a następnie zmontuje materiał, kosztuje kolejne kilkaset złotych. Czy warto? Jeśli para młoda nie musi zaciągać pożyczki, żeby pozwolić sobie na nagrywanie ślubu z drona, jest to dobry pomysł na uwiecznienie tak ważnego dnia.

Filmowanie z kilku kamer

Trend ten nie dziwi już nikogo. Każdy chce, żeby jeden z najważniejszych dni w jego życiu został uwieczniony w drobnych szczegółach. A co, jeśli dany moment nie wyjdzie? Albo kamera się zepsuje? Rozwiązaniem jest wynajęcie kilku kamerzystów, którzy kręcić będą ten sam ślub i to samo wesele, jednak w trochę inny sposób, w innych miejscach. W takim wydaniu późniejsze nagranie ślubne wyda się ciekawsze, gdyż ujęcia przeplatane będą różnymi perspektywami. Przykładowo: rzucanie bukietu. Jeden kamerzysta kręci pannę młodą z przodu, drugi z tyłu. Połączenie nagrań ukaże dynamiczność sceny, zamykanie oczu pani młodej, przygotowania czekających kobiet, a potem rzut przeplatany dwoma perspektywami. Minus? Możliwość ujęcia kamerzystów na nagraniu ślubnym. Kiedy każda chwila będzie nagrywana, zdarzyć się może, że w jakiejś scenie pojawi się drugi kamerzysta. Poza tym cena. Wystarczy pomnożyć usługi jednego kamerzysty przez co najmniej 2, żeby dostać cenę ślubnego reportażu z dwóch perspektyw.

Filmowanie kamerami 360 stopni

Jak wcześniej ujęto, technologia idzie do przodu. Tak bardzo, że możliwe jest kupienie kamer, które rejestrują pełen obraz w 360 stopniach. Zasadniczym plusem jest oryginalność. Mało kto aktualnie posiada takiego typu nagrania. Kamera 360 stopni pozwala na zarejestrowanie pełnego obrazu danego momentu, bez ucinania. I w tym przypadku zastanowić się trzeba jednak nad ceną.

Decyzja zależna jest od każdej osoby indywidualnie. Każdy zdecyduje się na to, co jest najlepsze i na co sobie może pozwolić.

1 komentarz

  1. Michał pisze:

    Myślę, że dron będzie jak najbardziej trendy, ale filmowanie 360 długo jeszcze nie będzie interesowało naszych klientów. Zdecydowanie częściej interesuje ich 4K, niż coś, co nie daje im faktycznego odbioru filmu jako film. 360 to zbyt dużo do oglądania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.