Co może zepsuć weselne zdjęcia?

Para młoda kroi tort weselny - pani młoda trzyma nóż, a pan młody obejmuje jej dłoń

Jest tyle rzeczy, które mogą zepsuć weselne zdjęcia! Na większość z nich masz chociaż minimalny wpływ, więc warto ci je uświadomić. Być może dzięki temu na etapie przygotowywania uroczystości zadbasz o to, aby zminimalizować wpływ tych negatywnych czynników.

Nieodpowiednie oświetlenie. Zarówno byt ciemne lub zbyt jasne światło może wpłynąć na jakość zdjęć i sprawić, że będą one nieostre lub nieprawidłowo naświetlone. Oczywiście na weselu nie da rady w pełni kontrolować oświetlenia oraz dobierać go pod zdjęcia. Za to można próbować stworzyć miejsca doświetlone, gdzie fotograf będzie mógł wykonywać grupówki i portrety. Poza tym warto zadbać o to, aby podczas przerw w zabawie zapalało się więcej światła, dzięki czemu powstaną wtedy warunki do wykonania lepszych jakościowo zdjęć.

Brak odpowiedniego sprzętu. Na weselu sprawdzi się tylko sprzęt z najwyższej półki – zarówno samo body (aparat), jak i obiektyw (musi być jasny, tj. wpuszczać dużo światła). Wynika to z tego, że nie są to studyjne warunki – oświetlenie może być słabe, o różnej barwie, poza tym goście są w ciągłym ruchu. To wszystko bardzo utrudnia wykonanie ostrego zdjęcia, a przy braku profesjonalnego sprzętu – może się to nawet okazać niemożliwe.

Niedostatecznie wykwalifikowany fotograf. Sprzęt – sprzętem, ale nic nie zrekompensuje braków w tzw. czynniku ludzkim. Kiepski fotograf nie wykona dobrych zdjęć nawet jeśli będzie miał świetny sprzęty.

Nieprawidłowe ustawienia aparatu. Nieprawidłowe ustawienia takie jak zła ekspozycja, niewłaściwa balans bieli lub złe ustawienie ostrości wpływają na jakość zdjęć. Można oprzeć się na tzw. automacie, jednak przy tak wymagających warunkach jak na weselu, automatyka często sobie nie poradzi. Do tego, aby uzyskać określony efekt, trzeba zastosować odpowiednie ustawienia (np. w celu uzyskania rozmytego tła, tzw. bokeh).

Źle zbudowane kadry. Fotografia to tak naprawdę sztuka komponowania odpowiednich kadrów. Fakt, że jeśli robi się dużo zdjęć, to każdemu w końcu wyjdzie kilka dobrych. Jednak jeśli z wszystkich zrobionych na weselu spora ich część ma być dobra, to wymaga to umiejętności budowania kadrów. Bez tego zdjęcia będą niekompletne, irytujące w oglądaniu, bo zawsze będzie wrażenie, że nie ma na nich czegoś istotnego, bo znalazło się to poza kadrem. Nie wspominając już o tak podstawowych błędach jak ucinanie osób, częściowo widocznych na zdjęciu.

Zbyt duża liczba zdjęć grupowych. Postawienie na tego typu fotografie mocno kusi początkujących fotografów, ponieważ wydaje się to prostym sposobem na zebranie atrakcyjnego, wzbudzającego emocje materiału. Jednak zbyt duża liczba zdjęć grupowych może sprawić, że zdjęcia będą wyglądać nieprofesjonalnie i niezdarnie. Do tego prowadzi to do pominięcia samej “dynamiki” wydarzenia – ustawiane grupówki zastąpią foty z trwającej imprezy i spontanicznych zdarzeń.

Nieodpowiednie pozowanie. Tutaj wina może leżeć zarówno po stronie fotografa, jak i gości. Jednak doświadczony fotograf dużo lepiej poradzi sobie z nawet niesfornymi “modelami”. Nienaturalne, wymuszone pozy zepsują klimat zdjęć z wesela.

Nieodpowiednia odzież. Być może brzmi to dla ciebie jak przesada, jednak zdaje sobie z tego sprawę każda osoba współpracująca z mediami – są ubrania, których lepiej nie nakładać, jeśli chce się dobrze wypaść przed obiektywem. To rozległy temat, jednak warto trzymać się podstawowej zasady, że wszelkiej maści drobne, regularne wzory mogą bardzo źle wyglądać na fotografiach. Z kolei zbyt intensywne kolory zaburzą balans kolorystyki w całym kadrze.

Nieodpowiednie ujęcie. Uchwycenie niekorzystnego ujęcia, takie jak chwilowy niedobór w okazywaniu emocji lub złe ułożenie ciała – to się zdarza każdemu fotografowi. Jednak istotne jest tak, aby takie ujęcia nie przeważały, dzięki czemu na etapie selekcji i edycji fotograf będzie mógł nieudane foty po prostu odrzucić. Warto pamiętać, że zdjęcie to jeden moment i często w tym momencie mamy dziwną minę lub pokraczny układ ciała, więc nie sposób uniknąć takich osobliwych obrazków. Grunt, aby nie zdominowały one całego zebranego materiału i moża było wybrać wystarczającą liczbę udanych ujęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.