Kto zrobi lepsze zdjęcia – pasjonat czy profesjonalista?

fotograf

Najlepszą pamiątką z ślubu są zdjęcia. Pozwalają one powrócić do najpiękniejszego dnia w życiu i na nowo cieszyć się tamtymi wydarzeniami. Wybierając osobę, która przygotuje nam relację zdjęciową ze ślubu szybko pojawia się wiele pytań. Czy podejmuje dobrą decyzję? Profesjonalny fotograf inkasuje wysokie honorarium, a przecież wiele osób pasjonuje się fotografia i wykonuje piękne zdjęcia bez wysokiego rachunku. Która opcja jest lepsza – profesjonalista czy amator?

Uchwycenie ważnych momentów z całej ceremonii ślubu oraz z wesela to podstawa fotografii ślubnej. To właśnie te zdjęcia trafią do rodzinnego albumu i ramek na zdjęcia. Niekiedy ujęcia wymagają obróbki graficznej, co w przypadku amatorów tej profesji może być trudne do wykonania. Znacznie większe możliwości ma studio, które posiada specjalny, licencjonowany program, dzięki któremu zdjęcia zyskają np. większą głębię i wyraziste kontury.

Profesjonalista…

Jedną z największych zagwozdek przy organizacji ślubu jest wybór odpowiedniej osoby do wykonania zdjęć. Usługi profesjonalnego fotografa są dość kosztowne, dlatego nie każdy możemy sobie na to pozwolić. Średnia cena to 4-5 tys. zł za pełną relację. Natomiast początkujący fotograf, który nie posiada bogatego portfolio zdjęcia wykona za mniej niż połowę standardowej stawki. Jednak mało doświadczona osoba to również ryzyko mało atrakcyjnych, nudnych zdjęć. Brak wiedzy i pomysłów związanych ze ślubem sprawia, że wszystkie zdjęcia po prostu ukazują Parę Młody i gości weselnych w różnych momentach.

…czy pasjonat?

Miłośnicy fotografii najczęściej dorabiają sobie po godzinach, a zdjęcia robią z pasji, tylko dla siebie. Rzadko decydują się na sesje ślubne, ewentualnie na prośbę bliskiej osoby. Takie osoby nie promują swoich usług w sieci. Wyszukanie utalentowanego amatora najczęściej wiąże się z przepytaniem znajomych lub sprawdzeniem Facebooka czy innych mediów społecznościowych. Gdy zapadnie decyzja odnośnie fotografa – bez względu na to czy to zawodowiec czy amator – należy przejrzeć jego poprzednie prace. Nawet jeśli zdjęcia nie dotyczą ślubu pokazują styl fotografa, który jest unikatowy i posiada charakterystyczne elementy jak format zdjęć, rozmycia czy nietypowe kadry.

Podsumowując kwestię poszukiwania fotografa między osobą zajmującym się tym na co dzień, a osobą utalentowaną bez doświadczenia, można skłonić nas do drugiej opcji ze względu na niższą cenę, dostępność w różnych terminach, większe zaangażowanie w robienie zdjęć oraz pełną gotowość do nietypowych sesji. Natomiast zawodowy fotograf daje gwarancję efektu, zapewnia też szybki wydruk zdjęć oraz pełną obróbkę zdjęć. Zazwyczaj też tworzy album z najważniejszych zdjęć i miłe pamiątki w postaci kolaży zdjęciowych. Dlatego odpowiedzi na pytanie – kto zrobi lepsze zdjęcia? – nie ma. Bo to zależy od preferencji Pary Młodej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.