Jak współpracować z fotografem ślubnym?

Zdjęcia ze ślubu to wspaniała, ponadczasowa pamiątka. Dobrze jest dołożyć wszelkich starań, aby fotografie były naprawdę wyjątkowe. Ślub bierze się raz w życiu, tutaj nie ma miejsca na poprawki i powtórki. Zostaną tylko wspomnienia i zdjęcia.

Wybieramy fotografa

Najważniejszy jest dobry wybór. Nowożeńcy powinni wiedzieć jakie mają oczekiwania i fundusze, a następnie zgodnie z nimi szukać profesjonalisty. Większość fotografów udostępnia swoje portfolio, tak aby przyszli małżonkowie mogli zobaczyć efekty jego pracy. Na tym etapie dobrze jest też podjąć decyzję czy chcemy, aby goście również robili zdjęcia. Jako para młoda mamy pełne prawo poprosić bliskich, aby tego nie robili, ponieważ mogą przeszkadzać specjaliście. Oczywiście wszyscy zainteresowani będą mogli otrzymać zdjęcia w zaproponowanej przez nas formie. To również warto omówić przed podpisaniem umowy, czy chcemy jakiś album pamiątkowy, czy tylko płytę, fotografie rozniesiemy bliskim, czy udostępnimy w sieci. Niektórzy fotografowie mają swoje strony, gdzie upubliczniają niektóre zdjęcia, zaznaczmy, czy się na to zgadzamy czy jednak nie?

Czas na zdjęcia

Kiedy już podejmiemy decyzję o wyborze fotografa, dobrze abyśmy spotkali się z nim i omówili wszystkie szczegóły. Dzięki temu fotograf będzie mógł przygotować się do różnych sytuacji oraz, jako osoba obeznana w temacie, może doradzić w wielu kwestiach spornych. O czym należy poinformować fotografa? O wszystkim co może mieć wpływ na jego pracę. O kamerzyście, błogosławieństwie i jego formie, kościele i sali, planowanym zdjęciu grupowym, sesji z przygotowań do ślubu i sesji małżeńskiej, wszystkich atrakcjach, o których nam wiadomo (bramy, występy gości, specjalne podziękowania, itp.) oraz o naszych indywidualnych oczekiwaniach. Warto również zarysować skomplikowane relacje rodzinne, tak aby fotograf na przykład prosząc gości o zdjęcia rodzinne nie sprawdził nikomu przykrości. Wszystkie te informacje pomogą fotografowi zrobić jak najlepsze zdjęcia. Warto też maksymalnie ułatwić mu pracę, bo wbrew pozorom, jest to dość męczące zajęcie. Państwo młodzi powinni przygotować miejsce dla fotografa, gdzie ten będzie mógł bezpiecznie położyć potrzebny sprzęt. Oczywistym jest, że musi on mieć zapewnione jedzenie i picie. Kolejna uwaga dotyczy głównie panny młodej. Warto, aby w trackie przyjęcia kilka razy zerknęła w lusterko, a następnie, o ile zajdzie taka potrzeba, poprawiła makijaż. Nienaganny wygląd sprawi, że retusz nie będzie konieczny, a zdjęcia będą wyglądały naturalniej.

Spektakularny efekt końcowy

Kiedy już wszystkie ujęcia zostały wykonane, młodzi małżonkowie z niecierpliwością czekają, aby zobaczyć efekty pracy fotografa. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ prawdziwy profesjonalista przegląda fachowo wszystkie zdjęcia i wykonuje niezbędne poprawki, tak aby były one naprawdę idealne. Nie poganiajmy fotografa, przecież jemu też zależy na tym, aby zakończyć pracę i otrzymać zapłatę, na pewno o nas nie zapomni. Z jednego wesela może być nawet kilkanaście tysięcy ujęć. Jeśli jesteśmy zadowoleni ze współpracy z jakimś profesjonalistą to polećmy go znajomym, taka darmowa reklama to dodatkowa zapłata dla dobrego fotografa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.