Jak się przygotować do fotografowania ślubu?

fotograf

Każdy fotograf powinien być przygotowany na nową sesję ślubną. Zwłaszcza osobom początkującym w zawodzie zaleca się stworzenie listy kontrolnej z najważniejszymi punktami ceremonii i wesela, dzięki którym będzie mieć pewność, że wszystko zostało dobrze przygotowane. Elementami takiej listy może być również zainteresowany klient, który będzie obserwował czy zlecenie wykonywane jest prawidłowo. Poniżej krótki poradnik dla obu stron.

1. Właściwy sprzęt fotograficzny

Na sklepowych półkach dostępnych jest wiele modeli aparatów o dużej rozpiętości cenowej. Najczęściej używa się jednak sprzętu marki Canon lub Nikon, które ze względu na swoją powierzchność pozwalają na łatwiejszą wymianę i dopasowanie obiektów. Podstawowy aparat dla fotografa to wydatek od 4 tys. złotych, około tyle kosztuje Nikon D7000 czy Canon 60D. Do tego trzeba doliczyć niemal drugie tyle na jasny, stałoogniskowy obiektyw oraz zewnętrzną lampę błyskową.

2. Oświetlenie

Poza lampą oraz obiektywem 35 lub 50 mm ze światłem f/1.8, fotograf powinien dobrze operować dostępnymi źródłami światła i właściwie ustawiać gości weselnych oraz Parę Młodą przy robieniu wspólnych zdjęć. Niezwykle cenne wykorzystywanie jest promieni słonecznych oraz sztucznego oświetlenia w kościele, które zapewniają ciekawy efekt na fotografii.

3. Różnorodne kadry

Fotograf nie tylko naciska spust migawki, ale ma za zadanie kreować ślubny reportaż. Nieodzownym elementem sesji ślubnej jest grupowe zdjęcie, na którym widoczni będą wszyscy goście. Takie zdjęcie należy dokładnie zaplanować dużo wcześniej, wybierając odpowiedni plan z wykorzystaniem schodów oraz zaopatrując się w niezbędne dodatki, np. drabinkę. Dzięki temu zdjęcie będzie efektowne i każdy będzie mógł zlokalizować się na fotografii.

4. Pomysły na nietypowe zdjęcia

Para Młoda liczy również na miłe niespodzianki. Samo obfotografowanie wszystkich gości to zdecydowanie za mało. Należy „łapać” momenty ślubu z różnych perspektyw i samemu tworzyć nietypowe otoczenie do zdjęcia, np. z ukrycia czy w odbiciu od kieliszka z bąbelkami szampana. Fotograf musi żywo uczestniczyć w zabawie weselnej, ale jednocześnie nie może przeszkadzać – oślepianie błyskiem lampy i zasłaniane widoku jest zabronione.

5. Opanowanie i spokój

Sesja będzie udana, a klient zadowolony, gdy fotograf będzie tak naprawdę niewidoczny. Sprzęt powinien być dobrze pogrupowany, by swobodnie i szybko zmieniać obiektywy. Jakikolwiek hałas spowodowany przez fotografa źle o nim świadczy. Rzetelne przygotowanie pozwoli zachować spokój i stworzyć cudowną pamiątkę z tak ważnej uroczystości. Wskazane jest uprzednie sprawdzenie Kościoła oraz sali weselnej, by poznać układ i jeszcze przed ślubem zaplanować najważniejsze zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.