Fotografowanie Księżyca – praktyczne wskazówki

zdjęcie księżyca

Glass_House/flickr.com

Na pierwszy rzut oka fotografowanie Księżyca jest proste. Nic bardziej mylnego. Korzystając z naszych porad dowiesz się, jak ustawić aparat oraz skadrować idealną kompozycję przy tego typu fotografii.

Dlaczego zdarza się tak, że na zdjęciach Srebrny Glob często wychodzi jako jasna, mała plamka? Ponieważ Księżyc jest znacznie jaśniejszy i mniejszy, niż wydaje się gołym okiem.

Czy to zajęcie jest kosztowne? I tak, i nie. Udane fotografie możesz wykonać już zwykłą lustrzanką, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wydawać krocie na drogie teleobiektywy. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, żeby zostać mistrzem astrofotografii.

Księżyc na fazie

Poniższa grafika przybliża nazwy poszczególnych faz. Powszechnie znany jest nów, gdy naszej satelity nie widać na niebie oraz pełnia, gdy tarcza księżyca jest najlepiej widoczna.

fazy księżyca

Pozostała dwie najczęściej opisywane fazy to pierwsza kwadra – kiedy Księżyc się dopełnia, oraz ostatnia kwadra, gdy zmierza do nowiu.

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej fotografować Księżyc. Wyjątkowo mocne światło w czasie pełni może zepsuć zdjęcie, więc najlepszym wyjściem wydaje się fotografowanie wtedy, gdy Księżyca „ubywa” lub „przybywa”.

Czas jest kluczowy

Nie jest tajemnicą, że Księżyc na niebie widnieje jedynie w określonych porach dnia i nocy. Na pstrykanie swoich wymarzony zdjęć najlepiej wybrać się pod koniec dnia lub tuż przed świtem. Jeśli nie będzie chmur, to Srebrny Glob będzie w tym czasie nisko nad horyzontem.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby fotografować w środku nocy, ale to wymaga już większej wprawy i najczęściej lepszego sprzętu w postaci chociażby obiektywu długoogniskowego. Możecie też spróbować uchwycić Księżyc w ciągu dnia, uzyskując niekiedy bardzo ciekawe rezultaty.

Nie zapomnij o kadrze

Jak to jest z tym długim obiektywem? 300 mm uznawane jest za niezbędne minimum, ale 800 mm lub więcej będzie tutaj bardzo wskazane. Na początek wystarczy jednak tańszy telekonwerter, żeby przekonać się, czy fotografowanie naturalnej satelity Ziemi to jest to, co nas kręci.

Księżyc nie musi być pierwszoplanową postacią na zdjęciu. Na początek możecie spróbować, aby był tylko elementem tła. Takie fotografie również mają swój urok, a jako wprawianie się w temat astrofotografii będą wręcz idealne.

Niepożądane wibracje

Bardzo długie obiektywy niosą za sobą ryzyko rozmazania zdjęć. Żeby tego uniknąć najlepiej minimalizować drgania. Można to robić na trzy sposoby:

  • za pomocą solidnego statywu
  • poprzez zdalne wyzwalanie migawki
  • dzięki mechanizmowi wstępnego podnoszenia lustra (ang. MLU)

Ustawienia nie gryzą

Zaprzyjaźnij się z trybem manualnym w swoim aparacie. Nie bój się eksperymentować i zmieniać ustawień w zależności od potrzeb. Na początek ustaw ISO? na najniższą wartość oraz szybkość migawki na 1/250 sekundy. Przyda się również korzystanie z funkcji autobracketing.

Na ratunek Photoshop

Nie jesteście zadowoleni ze zdjęć? Najczęściej można je jeszcze uratować poprzez edycje w programie graficznym. Dobrze sprawdzą się one również przy robieniu fotomontaży, które same w sobie mogą być świetnymi pamiątkami.

Podsumowując – tutaj szczegóły mają znaczenia. Poznaj swój aparat, dowiedz się jakie ma funkcje, obserwuj Księżyc, a jeśli się wciągniesz, to zainwestuj w odpowiedni sprzęt. Obróbka zdjęć również może pomóc.

Srebrny Glob może być piękny nie tylko na niebie, ale również na waszych zdjęciach. Mocno wierzymy w to, że dzięki naszym wskazówkom astrofotografii nie ma już przed wami żadnych tajemnic.

Artykuł powstał przy współpracy z fotolabem cyfrowym Foto4u.

3 komentarze

  1. Dawid pisze:

    Przydatny artykuł!

  2. maniek1 pisze:

    autor nie wspomnial o punktowym pomiarze światła od powierzchni Księżyca. Do tego ekspozycja na lekki minus, by wydobyc kratery i jest miodzio:-)

  3. Elia pisze:

    I nie każdy chce „namalować” zdjęcie, tylko je zrobić. W dzisiejszych czasach ludzie już nie potrafią robić czystych zdjęć…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.