Film ze ślubu i wesela – jaki powinien być?

Nicoleta Ionescu/bigstockphoto.com

Film ze ślubu i wesela – jaki powinien być? Na to pytanie każda panna młoda odpowie jednym tchem – idealny! Jednak potrzeby młodych par są różne, na szczęście branża filmowa zapewnia kilka możliwości kręcenie filmów ze ślubu, a to pozwala dobrać tę najgodniejszą i stworzyć najlepszą pamiątkę na całe życie.

Jeszcze kilka lat temu to długość filmu ślubnego była decydującym wskaźnikiem jego jakości. Film kręcono na statywach, pokazując wszystko co się da, również spożywanie posiłków i wszystkie zabawy weselne. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Wideo ze ślubu przedstawia tylko najważniejsze momenty, wzbogacone o ciekawą muzykę i zabawne ujęcia. Jego długość rzadko przekracza godzinę. Filmowiec ma za zadania w sposób dynamiczny i interesujący zobrazować całe wydarzenie, bez zbędnego przedłużania i przedstawienia długich fragmentów, np. z ceremonii w kościele.

Branża filmów ślubnych w ostatnich latach przeszła rewolucję. Nie kręci się już tradycyjnych filmów z wykorzystaniem ciężkich statywów, dzięki którym można było uwiecznić niemal każdą minutę, a później wszystko było chronologicznie montowane. Aktualne trudne nakazują skrócenie materiału filmowego do optymalnego czasu dla państwa młodych. Film trwać może około godziny, z podziałem na różne sekwencji – np. część I: Przygotowania do ślubu, część II: Masza Święta, część III: Wesele. Bardzo modne są obecnie również ślubne teledyski, które w ciągu 5 minut ukazują kompilację najciekawszych ślubnych wydarzeń. Wszystkiemu towarzyszy odpowiednio dobraną muzyka. Teledysk może być romantyczny, skupiony na parze oraz weselny, przedstawiający bawiących się gości.

Kamerzyści zastąpili standardowe kamery nowoczesnym sprzętem filmującym w jakości HD i Blue Ray. Nierzadko wykorzystuje się również drony i specjalne techniki do zapewnienia dodatkowych efektów wizualnych. Filmy weselne ze wczesnych lat 90-tych mają niewiele wspólnego z tymi, kręconymi obecnie. Jednak zdarza się, że trwający nawet 5 godzin film z wesela, może być dla pary atrakcyjny. W tak bogatym materiale da się umieścić ogrom momentów i jest to pamiątka dla kolejnych pokoleń. Co ciekawe tak długi film będzie nawet trzy razy tańszy niż godzinny film ze ślubu czy krótki teledysk. Obecnie ceny usług wideofilmowania ślubu kształtują się na poziomie 3 tys. zł wzwyż.

Skąd tak różnica w cenie? Krótsze filmy wymagają znacznie poważniejszego montażu. Ponadto stosuje się bardzo profesjonalny sprzęt i często kręci się w dwie osoby, aby zapewnić różnorodność ujęć z różnych perspektyw. Przygotowanie całego filmu z wesela trwa około trzech miesięcy. Najczęściej w pakiecie otrzymuje się dłuższą wersję i tzw. trailer ślubny. Ostateczna wybór formy ślubnego filmu należy do pary młodej, która wybiera na czym zależy jej najbardziej – na długości, by oglądać wieczorami czy na skrócie wydarzeń całego dnia, do wrzucenie na serwisy społecznościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.