Cyfrowy aparat fotograficzny

Aparat cyfrowy (potocznie cyfrówka) to aparat, który wykonuje fotografie lub pliki wideo dzięki elektronicznej matrycy. Większość sprzedawanych dzisiaj aparatów jest cyfrowa. Aparaty cyfrowe są także włączane do wielu urządzeń – palmtopów, laptopów, telefonów komórkowych.

Cyfrowe aparaty fotograficzne oraz analogowe aparaty łączy układ optyczny, jednakże cyfrówki, zamiast matrycy do naświetlania, posiadają elektroniczny zamiennik. Dzięki temu, w przeciwieństwie do aparatów analogowych, aparat cyfrowy może wyświetlać obrazy na ekranie natychmiast po wykonaniu zdjęcia oraz przechowywać lub usunąć zdjęcie z karty pamięci. Wiele aparatów cyfrowych umożliwia również nagrywanie ruchomych obrazów z dźwiękiem. Niektóre aparaty cyfrowe umożliwiają najprostszą edycję obrazu lub nałożenie filtru (np. czarno-białe, negatyw, sepia) na wykonywany obraz.

Steven Sasson, inżynier w firmie Eastman Kodak, w 1975 roku wymyślił i zbudował pierwszy elektroniczny aparat. Podobna technologia była zastosowana wcześniej głównie w celach wojskowych i naukowych. Z czasem zaczęła zyskiwać na znaczeniu i tak od połowy do końca 1990 roku aparaty cyfrowe stały się głównym składnikiem produktów konsumenckich. W połowie 2000 roku aparat cyfrowy w znacznym stopniu zastąpił tradycyjne aparaty analogowe, a z początkiem 2010 roku stał się nieodłącznym elementem smartfonów.

Od kiedy tylko wprowadzono pierwsze cyfrowe aparaty, były trzy główne metody przechwytywania obrazu – każda na podstawie konfiguracji sprzętowej z czujników i filtrów koloru:

  1. Pierwsza metoda jest często nazywany single-shot w odniesieniu do tego, ile razy w aparacie czujnik jest narażony na światło przechodzące przez obiektyw aparatu.
  2. Drugi sposób jest określany jako „seria” ponieważ czujnik jest wystawiony na działanie obrazu w sekwencji trzech lub więcej otworów przysłony. Istnieje kilka metod stosowania techniki multi-shot. Najczęstszym jest korzystanie z jednego czujnika obrazu z trzema filtrami (czerwony, zielony i niebieski) – przepływały one przed czujnikiem po kolei, aż do uzyskania informacji o kolorze.
  3. Trzecia metoda nazywa jest skanowaniem, ponieważ czujnik porusza się na płaszczyźnie ogniskowej podobnie jak czujnik w skanerze stacjonarnym. Liniowe lub tri-liniowe czujniki wykorzystują tylko jedną linię photosensora lub trzy linie o trzech kolorach.

Pierwszy aparat cyfrowy został sprzedany w grudniu 1989 roku w Japonii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.