5 darmowych programów do wywoływania zdjęć RAW

RawTherapee to program do wywoływania zdjęć w formacie RAW i zapisywania ich do takich formatów jak JPEG, PNG i TIFF. Obsługuje wiele modeli aparatów fotograficznych, bezpośrednio z których może pobierać obrazy, i jest kompatybilny z różnymi systemami operacyjnymi, w tym Linux’em. Dostępny w polskiej wersji językowej, jest zdecydowanie jednym z najlepszych darmowych programów dedykowanym plikom RAW.

UFRaw (Unidentified Flying RAW) to bezpłatne narzędzie do edycji plików RAW, które może być używane zarówno jako niezależna aplikacja, jak i w formie wtyczki do popularnego programu do obróbki grafiki o nazwie GIMP. Ma wiele ciekawych opcji, a podgląd efektów naszej pracy można oglądać na ekranie w czasie rzeczywistym.

Photivo to aplikacja przeznaczona raczej dla zaawansowanych użytkowników, głównie ze względu na swój nietypowy interfejs, do którego sprawnej obsługi przydatna będzie znajomość zagadnień z zakresu fotografii. Usuwanie szumów, wyostrzanie obrazu, modyfikacja kolorystyki czy geometrii zdjęcia to tylko kilka z wielu opcji, które Phitovo oferuje. Jest on dobrą alternatywą dla wielu płatnych programów do obróbki zdjęć w formacie RAW.

Raw Photo Processor (RPP) to ciekawe narzędzie pracujące w systemie MAX OS X, które pozwala na wywoływanie fotografii w formacie RAW z większości nowoczesnych aparatów cyfrowych. Jest bardzo prostym programem, ale można w nim bawić się balansem bieli, jasnością, kontrastem, nasyceniem i kilkoma innymi wskaźnikami.

Kolev RAW to darmowe środowisko do pracy z plikami RAW, które aktualnie współpracuje tylko z systemem Windows, jednak planowane jest rozszerzenie funkcjonalności o Linux’a oraz MAX OS X. Oferuje takie opcje jak redukcję szumów, dostosowywanie ostrości, manipulację kolorami, istnieje też możliwość dostosowania interfejsu do potrzeb użytkownika. Wspiera prawie wszystkie istniejące modele aparatów, wypuszczony został w darmowej wersji „Basic” oraz przeznaczonej do sprzedaży wersji „Pro”, która zawiera bardziej zaawansowane algorytmy i narzędzia oraz działa szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.