5 darmowych programów do obróbki zdjęć

GIMP jest to darmowy program do obróbki oraz tworzenia grafiki, w tym również grafiki rastrowej, na licencji GNU GPL. Jest także chętnie wykorzystywany przez fanów przetwarzania zdjęć ze względu na możliwości, które niewiele odbiegają od opcji dostępnych w popularnym Photoshopie. GIMP jest programem, w którym możemy dokonać zarówno podstawowych manipulacji obrazu, takich jak zmiana jasności, kontrastu czy nasycenia kolorów, poprzez bardziej zaawansowane, jak nakładanie równych filtrów, aż po pracę na warstwach. Plusem jest to, że program współpracuje z urządzeniami czułymi na nacisk, takimi jak tablety graficzne. Oprócz obsługi większości popularnych formatów grafiki, posiada też własny, wewnętrzny: XCF.

Picasa jest programem wyprodukowanym przez spółkę Google Inc., dostępnym dla systemów Windows, Linux i Mac OS X. Automatycznie wyszukuje on zdjęcia na dysku i ułatwia ich skatalogowanie, opisanie, wydrukowanie czy nawet opublikowanie w sieci, ponieważ jest klientem usługi Picasa Web Albums. Nie ma tak rozbudowanych możliwości edycji zdjęć jak GIMP, jednak posiada kilka przydatnych narzędzi, służących na przykład do korygacji kolorów, kadrowania obrazu, autokorekty kontrastu i ostrości czy też usunięcia efektu czerwonych oczu.

Photoscape to prosta w użyciu aplikacja służąca do manipulacji obrazu, odpowiednia dla niezbyt zaawansowanych użytkowników. Wyposażona jest w przeglądarkę zdjęć oraz w edytor. Oprócz podstawowych opcji mamy tu do wykorzystania kilka śmiesznych ramek, dymków i efektów oraz funkcję wyszukiwania twarzy.

Photo! Editor, kiedyś znany pod nazwą Photo Toolkit, to niezbyt skomplikowany, darmowy program, pozwalający na wprowadzenie kilku użytecznych zmian do naszych zdjęć. Dzięki temu narzędziu możemy je szybko wykadrować, wyostrzyć, poprawić kolory, zredukować zaistniałe szumy, ale także usunąć z twarzy zmarszczki czy skazy. Program posiada także możliwość tworzenia karykatur.

Fotor, który pierwotnie powstał jako edytor fotografii dla aplikacji mobilnych, to przyjazny w obsłudze program, który w kilku ruchach pozwoli na dodanie ciekawych efektów do zdjęć. Podstawowe narzędzia zostały wzbogacone o gotowe filtry oraz ramki. Ciekawą opcją jest technologia tilt-shift, która pozwala na manipulacje osią optyczną, co pozwala uzyskać możliwość zarządzania perspektywą fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.