Fotografia nocna

fotografia nocna - miasto

Nocny krajobraz zawsze jest ciekawym tematem fotografii. Światła budynków rozjaśniające ciemne ulice dodają zdjęciom klimatu i sprawiają, że z pozoru tak dobrze znane miejsca potrafią ukazać się z zupełnie innej strony. Fotografowanie nocnych scenerii nie jest jednak proste i wielu początkujących fotografom potrafi ono nastręczyć wielu problemów.

Matryca aparatu, w przeciwieństwie do ludzkiego oka, inaczej rejestruje padające na nią światło. Przede wszystkim jest od niego znacznie mniej czuła. Dlatego też przed próbą zrobienia zdjęcia warto zapoznać się nieco z tematem. Większość nowych aparatów posiada tryb fotografowania nocnego. Automatyka aparatu jednak nie zawsze sprawdza się tak jak tego oczekujemy, w związku z tym otrzymane zdjęcia mogą znacząco różnić się od naszych oczekiwań. Dlatego ważne jest, aby jak najczęściej korzystać z trybu manualnego. Odpowiednie umiejętności oraz wiedza sprawią, że udane zdjęcie, otrzymamy nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Najpierw jednak musimy poradzić sobie z typowymi dla fotografowania w nocy problemami.

Co fotografować?

Lista tematów, które możemy fotografować w nocy jest w zasadzie taka sama jak w przypadku robienia normalnych zdjęć. Warto jednak zwrócić uwagę na te szczegóły, które nie są widoczne za dnia.

Jednym z najpopularniejszych temat fotografii wykonanych nocą są ulice miast. Miejska architektura oświetlona przy pomocy świateł ulicznych latarni oraz tych wydobywających się z okien budynków, może przybrać zupełnie inną formę niż za dnia. Ostre miejscowe światło doskonale potrafi wyróżnić szczegóły fasad oraz faktury ścian. Natomiast ciemne nocne niebo potrafi w ciekawy sposób wyróżnić oświetlony budynek, dzięki czemu widz oglądający zdjęcie nie będzie rozpraszany przez nieistotne szczegóły znajdujące się w tle. Kolejną zaletą fotografowania miasta w nocy jest to, że uczęszczane przez ludzi miejsca bywają zazwyczaj puste. Pozwala to niekiedy lepiej się im przyjrzeć.

Oprócz samej architektury noc to także doskonały czas na wykonanie zdjęć osobom lub przedmiotom, które nieodłącznie się z nocą kojarzą. Kolorowe oświetlenie może zapewnić bardzo ciekawy bokeh podczas tworzenia portretów. Nocne portrety posiadają znacznie więcej charakteru, dzięki możliwości zapewnienia mocnego kontrastującego światła, wywołanego przy pomocy lamp błyskowych.

Oczywiście nie należy także zapominać o zdjęciach nocnego nieba, ponieważ gwiazdy są bardzo ciekawymi obiektami, które w dzień pozostają niewidoczne. Dobrze naświetlone zdjęcie pozwala niekiedy dostrzec nawet więcej szczegółów na niebie niż ludzki oko.

Jak wykonać zdjęcie?

Najważniejszym problemem związanym z robieniem zdjęć w porze nocnej jest oczywiście światło, a w zasadzie jego brak. Matryca aparatu rejestruje znacznie mniej światła niż ludzkie oko, więc to co widzimy nie zawsze będzie odpowiadać temu, co zarejestruje nasz sprzęt. Oprócz tego często możemy spotkać się z nierównym poziomem oświetlenia, co może niekiedy przeszkadzać w szczególności kiedy mamy do czynienia z ostrym światłem.

Problemy związane ze zbyt słabym oświetleniem można rozwiązać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest używanie w miarę jasnych obiektywów i dużego otworu przysłony. Te rozwiązanie ma jednak kilka dość poważnych wad. Szeroko otwarta przysłona nie zapewnia dużej głębi ostrości, która jest bardzo przydatna podczas tworzenia zdjęć miejskiej architektury. Oprócz tego duży otwór przesłony powoduje zwiększenie aberracji chromatycznej. Efekt ten jest szczególnie widoczny w nocnych warunkach gdzie mamy do czynienia z punktowymi światłami.

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie długich czasów naświetlania. Nie należy oczywiście zapominać w tym przypadku o unieruchomieniu aparatu na statywie. Przydatny jest także spust migawki wyzwalany przy pomocy kabla lub radiowo. Dzięki temu unikniemy drgań aparatu podczas naciskania przycisku migawki. Jeżeli nie posiadamy takich urządzeń, możemy skorzystać z samowyzwalacza. Jeżeli nasz aparat ma funkcję wstępnego podnoszenia lustra, z niej także warto skorzystać.

Czas naświetlania zależy od zastanych warunków. Należy jednak pamiętać o tym, że im dłuższy czas naświetlania, tym bardziej obiektyw znajdujące się w ruchu będą na zdjęciu rozmazane. Jeśli więc zamierzamy zamrozić ruch powinniśmy użyć krótszego czasu, a w zamian za to podnieść wartość ISO. Podniesienie wartości ISO sprawia jednak, że na zdjęciu mogą pojawić się tzw. szumy, czyli przebarwienia na pikselach. Efekt ten jest znacznie bardziej widoczny w przypadku stosowania ISO o dużej wartości, co powoduje degradację kolorów oraz szczegółów. Ponadto zmniejszony zostaje także zakres tonalny obrazu i niektóre elementy mogą zostać prześwietlone.

W przypadku niektórych zdjęć, a w szczególności nocnych portretów, możemy posługiwać się również lampą błyskową. Niezbędne jest jednak, w takim wypadku, zachowanie odpowiedniej równowagi pomiędzy światłem zastanym, a światłem z lampy. Zmniejszenie jej mocy oraz wydłużenie czasu naświetlania powinno zarówno zamrozić postać oraz zarejestrować tło. Nabranie wprawy w doświetlaniu postaci wymaga jednak czasu i praktyki. Należy pamiętać, że zadaniem lampy jest głównie doświetlanie obiektów a nie ich główne oświetlenie.

Fotografie wykonane w nocy potrafią zaskakiwać i zachwycać. Posiadają one urok, którego bardzo często brakuje tym wykonanym w dzień. Jednocześnie do zrobienia ciekawego zdjęcia nie potrzeba specjalistycznego i drogie sprzętu. Wystarczy jedynie aparat z możliwością fotografowania w trybie manualnym oraz statyw, dlatego też każdy powinien tego spróbować.

2 komentarze

  1. Piotrq83 pisze:

    Czy istnieją aparaty z przeznaczeniem do robienia zdjęć po zmroku?

  2. Michau pisze:

    Są obecnie aparaty z na tyle użyteczną ilością ISO, że bezproblemowo poradzą sobie w warunkach słabego oświetlenia.
    Wystarczy jasny obiektyw.
    Przykładem jest seria A7 od Sony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.