Domowe studio fotograficzne

studio fotograficzne

Efekty jakie chcemy uzyskać na zdjęciu wielokrotnie wymagają skorzystania ze studia fotograficznego. Fotografia studyjna umożliwia również bardzo często wykonanie ciekawych zdjęć portretowych. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego tła nie musimy się martwić o wybranie ciekawego miejsca, a dobranie odpowiedniego oświetlenia nie jest już tak uciążliwe jak podczas prac w terenie. Profesjonalne studio fotograficzne wiąże się jednak często z dużymi wydatkami. Związane są one zarówno z kosztami wynajmu odpowiednio przygotowanego pomieszczenia jak też z zakupem sprzętu studyjnego. Jednak do prostych zdjęć portretowych, możemy wykorzystać także nasze mieszkanie, co umożliwi nam stworzenie studia w domu i znacznie zmniejszy jego koszt.

Miejsce

Najważniejszym elementem domowego studia fotograficznego jest odpowiednie miejsce. Do tego celu najlepiej nadaje się jakiś nieużywany kąt lub płaska ściana. Bardzo ważna jest w tym wypadku odpowiednia ilość przestrzeni. W zależności od tego jakie zdjęcia chcemy wykonywać, możemy oczekiwać większej lub mniejszej powierzchni.

Do fotografowania różnych przedmiotów nie jest potrzebna duża przestrzeń i fotografując je obiektywem o standardowej ogniskowej, która dla aparatów pełno klatkowych wynosi około 50 mm, a dla formatu APS-C około 35 mm, nie jest wymagane odsunięcie się od obiektu na większą odległość.

Zdjęcia portretowe, a w szczególności twarzy, najlepiej jest robić obiektywem o ogniskowej 85-135 mm w przypadku pełnej klatki, lub 50-85 w przypadku APS-C. Zabieg taki niweluje przerysowania związane z fotografowaniem z małej odległości przez co twarz wygląda bardziej naturalnie. Do takich zdjęć potrzebna będzie większa ilość miejsca, jednak nie należy tej rady przyjmować jako sztywnej zasady, a jedynie jako wskazówkę. Oczywiście należy też uwzględnić to, czy poza powierzchnią ściany, w kadrze nie będą znajdowały się niepotrzebne meble lub inne elementy.

Tło

Zwykła ściana nie zawsze okazuje się dobrym tłem. Jeśli chcemy wykonać profesjonalne zdjęcia samego modela bez innych elementów, warto zainwestować w tło fotograficzne. Wybór teł jest obecnie dość duży i możemy wybierać pomiędzy wieloma kolorami, a także materiałami oraz sposobami zawiedzenia. Spośród systemów zawieszenia, do domowych warunków, najlepszym rozwiązaniem są dwa statywy z poprzeczką.

Standardowe zestawy mają zazwyczaj powyżej 1,5 m szerokości, co pozwala na swobodne fotografowanie twarzy, a także połowy sylwetki. Do zdjęć całej postaci lepiej użyć zestawów pozwalających na wstawienie szerszego tła. Koszt takiego zawieszenia to około 300 zł. Większość statywów zawartych w takich zestawach może także posłużyć jako statywy oświetleniowe, więc jak widać jest to dość uniwersalne rozwiązanie.

Samo tło natomiast należy wybierać w zależności od oczekiwanych rezultatów. Tańsze są tła są wykonane z polipropylenu. Są one również bardzo trwałe, jednak posiadają wadę w postaci charakterystycznej faktury, która może być widoczna w przypadku kiedy tło jest oświetlona oraz kiedy fotografujemy z dużą głębia ostrości i przy dużym zbliżeniu. Tła kartonowe spisują się o wiele lepiej. Ich faktura jest prawie niezauważalna, dzięki czemu są praktycznie jednolite. Kartonowe tło jest jednak znacznie droższe.

Oświetlenie

Studyjne, profesjonalne oświetlenie jest najdroższym elementem studia. Jednak zamiast profesjonalnych lamp, można skorzystać z lamp błyskowych odpalanych radiowo. Radiowe wyzwanie lamp jest stosowane również w sesjach poza studiem. Technika ta jest nazywana strobingiem. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie i może się sprawdzić także w domowym studiu. Warto zaopatrzyć się co najmniej w dwie lampy.

Do fotografii studyjnej nie jest potrzeba lampa korzystająca z TTL. Lampa w zupełności manualna wystarczy, ponieważ rzadko kiedy błysk TTL tworzy taki efekt jaki planowaliśmy. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w fotografii reporterskiej, gdzie pomaga poprawnie naświetlić obraz, jednak w studiu zdecydowana większość fotografów i tak korzysta z ustawień manualnych.

Kupując tańszą lampę o w miarę dobrych parametrach zmieścimy się bez problemu w kwocie 400 zł. Do tego niezbędne jest zainwestowanie w radiowy wyzwalacze, które kosztują około 150 zł. Resztę lamp, możemy wyzwalać przy pomocy fotoceli. Oprócz tego niezbędne są także statywy do ich zamocowania oraz modyfikatory światła. Koszt taniego statywu oświetleniowego oscyluje wokół kwoty 50 zł. Do tego warto kupić również odpowiednie modyfikatory światła. W zależności od efektu jaki chcemy otrzymać, możemy wybierać w białych transparentnych parasolkach, softboxach, parasolkach odbijających światło, czy z też ze strumienic, plastrów miodu bądź tzw. beauty dishów. Najbardziej popularne są jednak parasolki, zarówno te transparentne jak i w postaci odbłyśników. Ceny modyfikatorów są jednak bardzo zróżnicowane i oscylują w granicach od 30 zł do 300 zł.

Oprócz akcesoriów montowanych do lampy błyskowej, możemy także skorzystać ze sprawdzonej blendy. W doskonały sposób potrafi ona odbić światło i doświetlić zaciemnione obszary. Jeśli nie mamy wystarczającej ilości lamp warto zainwestować w dobrą blendę. Nie uzupełni ona światła tak dobrze jak błysk, jednak mimo wszystko całkiem dobrze wykonuje ona swoje zadanie. Co ważne, nie wymaga ona baterii tak jak lampa, więc używanie jej zmniejsza koszty budowy studia, nie tylko o cenę lampy, ale również o cenę jej zasilania. Dodatkową zaletą jest również jej mobilność, dzięki czemu może ją także zabrać w teren.

Jak więc widać budowa domowego studia fotograficznego nie jest tak kosztowna jak korzystanie z profesjonalnego pomieszczenia. Odpowiednie dobranie wszystkich elementów może zapewnić doskonałe warunki do wykonywania doskonałych zdjęć. Warto więc się zastanowić nad takim przedsięwzięciem, ponieważ z pewnością przyniesie ono wiele korzyści.

1 komentarz

  1. Anna pisze:

    Krótki i rzeczowy artykuł, całkiem pomocny! Ostatnio przeczytałam na jakimś forum, że rozwiązania typu CRM sprawdzają się w prowadzeniu takiego studia ze względu na ich funkcjonalność i łatwo w manewrowaniu zleceniami i podtrzymaniu relacji z klientami. Moja znajoma prowadzi własne studio domowe i przetestowała już parę systemów, ale chyba najbardziej funkcjonalny i wygodny wydał jej się system CRM Kamflex. Sama zamierzam go przetestować, więcej o nim można przeczytać tutaj: https://kamflex.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.