HDR

HDR (High Dynamic Range image) – obraz o zwiększonym zakresie jasności (luminacji). Zakres jasności obrazu HDR, czyli stosunek punktu najjaśniejszego do punktu najciemniejszego, jest porównywalny z zakresem jasności widzianym przez człowieka.

Obraz widziany przez człowieka jest zależny od długości fali elektromagnetycznej oraz jej intensywności docierających do narządów wzroku i odbieranych za pomocą receptorów. Wszystkie widziane przez człowieka długości fali oraz intensywność nazywane są widmem światła widzialnego. Długość fali odpowiada za widzianą barwę, intensywność natomiast na jej nasycenie-jasność. Wzrok człowieka potrafi odbierać zwiększony zakres intensywności fali. Co w praktyce oznacza, że zarówno zacieniony obszar, jak i mocno rozjaśniony będzie wyraźnie widoczny dla człowieka.

Ze względu na ograniczenia techniczne aparaty nie są w stanie zarejestrować obrazu o szerokim zakresie luminacji. Z tego też powodu opracowano technikę HDR.

Technika fotografii HDR polega na wykonywaniu kilku zdjęć tego samego kadru z różnym wartościami naświetlenia ekspozycji. W zależności od jasności światła oraz głębi cieni wykonuje się odpowiednią liczbę fotografii naświetlając prawidłowo każdy z elementów światłocienia. Zmiana ekspozycji najczęściej wynosi 2 EV. Można przy tym korzystać z metody bracketingu – ustawiać wartość ekspozycji z poziomu aparatu, jak też wywoływać pliki RAW z odpowiednią wartością EV. Zdjęcia te są następnie łączone są w jedno. Do tego procesu najczęściej używa się od trzech do pięciu zdjęć. Złożony obraz zostaje później przetworzony za pomocą procesu mapowaniu luminacji. Efektem tego jest kompresja globalnego kontrastu zdjęcia, przy zachowaniu kontrastu lokalnego. Najpopularniejszymi narzędziami do składania zdjęć HDR są Adobe Lightroom – do wywoływania plików RAW z określonymi parametrami. A także Adobe Photoshop, Gimp oraz Photomatix do składania poszczególnych zdjęć w jedną całość.

Tematem zdjęć HDR najczęściej są krajobrazy, wnętrza budynków mocno rozświetlonymi oknami oraz motoryzacja. A także inne obrazy, od których wymagana jest szeroka paleta barw i duża rozpiętość tonalna.

Zdjęcia HDR mają wielu zwolenników jak również przeciwników. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że zbyt szeroka gama kolorystyczna oraz zwiększona rozpiętość luminacji może powodować przesycenie zdjęcia i wydawać się sztuczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.