Fotografia sportowa

fotografia sportowa

Sport jest jednym z najciekawszych aspektów naszego życia. Dzięki niemu możemy wypocząć, spędzić miło czas, a także wnieść do codzienności dużo emocji. To nie tylko ogromna dawka adrenaliny, ale także szczęścia oraz niekiedy łez. Sport jest także bardzo poważnym biznesem. Wielkie rozgrywki potrafią zgromadzić rzesze widzów podatnych na reklamę, z której tak często korzystają wielkie koncerny. Dlatego też, nikogo nie dziwi fakt, że fotografia sportowa jest tak obszernym i ciekawym tematem.

Co fotografować?

Sport to nie tylko ogromne wydarzenia sportowe, w których uczestniczą zawodowi sportowcy. To także aktywność zwykłych ludzi oraz wielu zapaleńców, którzy gotowi są oddać bardzo wiele, aby osiągnąć upragnione cele. Dlatego, aby wykonać dobrą fotografię sportową, nie są konieczne wizyty na ogromnych stadionach, torach wyścigowych czy innych obiektach. Niekiedy wystarczy nam jedynie wizyta na lokalnym boisku, w parku lub innym tego typu miejscu.

W sportowej fotografii najczęściej najważniejszymi aspektami, które staramy się ukazać, są emocje, adrenalina, umiejętności zawodników, ich pasja oraz to jak pokonują oni swoje bariery i osiągają cele, które przed sobą postawili. W większości przypadków można powiedzieć, że głównym tematem sportowych zdjęć są właśnie ludzie. Nawet pomimo tego, że niekiedy na zdjęciu widzimy jedynie pędzący rajdowy samochód, to musimy pamiętać, że tak naprawdę wszystko zależy od umiejętności kierowcy.

Sprzęt

Fotografia sportowa nie zawsze stanowi wyzwanie dla sprzętu. Wielokrotnie zdarza się, że dobre ujęcia możemy wykonać standardowymi zoomami z zakresem ogniskowej 18-55mm. Standardowy zoom potrafi zapewnić nam zarówno w miarę szeroki kąt, który pozwoli nam utrwalić rozmach zawodów sportowych. Dłuższa ogniskowa może natomiast pomóc nam zarejestrować ważne szczegóły.

Niekiedy jednak, ze względu na odległość dzielącą fotografa od zawodnika, niezbędny może okazać się teleobiektyw. Zdjęcie zrobione przy użyciu teleobiektywu pozwoli widzom zbliżyć się do uwiecznionych wydarzeń.

Dodatkowym atutem jest szybki autofokus. W fotografii sportowej jest to szczególnie ważne, ponieważ w znaczny sposób wpływa na jakość pracy. Szybkie wyostrzenie obrazu może okazać się kluczowe. Szczególnie podczas szybkiej i dynamicznej akcji rozgrywającej się na boisku lub w innym miejscu. Dzięki szybkiemu autofokusowi nie powinno nas ominąć żadne dobre ujęcie.

Oprócz bardzo przydatny może okazać się statyw lub monopod. Zapewni on odpowiednie ustabilizowanie aparatu. Przydatna może się także okazać lampa błyskowa oraz wyzwalacz radiowy, aby we właściwy sposób zapanować nad światłem i uniknąć konieczności długiego naświetlania zdjęcia, co może powodować jego rozmycie.

Jak fotografować?

Sport jest zazwyczaj bardzo dynamiczny i szybki. Obfituje w nagłe i nieprzewidziane zwroty akcji oraz wydarzenia. Dlatego też bardzo ważne jest ustawienie odpowiedniego czasu otwarcia migawki aparatu, tak aby zdjęcie pozostawało nieporuszone. Kopiący piłkę piłkarz lub zjeżdżający z góry narciarz, przy zbyt krótkim czasie naświetlania staną się tylko rozmazaną plamą. Dlatego też powinniśmy korzystać w takim wypadku z jak najjaśniejszych obiektywów oraz z wysokiej czułości ISO.

Jednak nie zawsze powinniśmy się stosować do tej zasady. W wielu sytuacjach, rozmycie widoczne na zdjęciu pozwala zaakcentować ruch. Rozmyte tło pozwala podkreślić między innymi prędkość, która jest tak ważna w wyścigach, a w szczególności w sportach motorowych. Oprócz tego, wydłużenie czasu otwarcia migawki może także ukazać w ciekawy sposób rozbryzgującą się wodę czy przesypujący się śnieg. Takie elementy ukazane na zdjęciu, niejednokrotnie potrafią zbliżyć widza do natury przedstawionych na nim spotów.

Jedną z ciekawszych technik fotografowania sportu jest tzw. technika panoramowania. Polega ona na ustawieniu dłuższego czasu naświetlania oraz jednoczesnym, krótkim śledzeniu obiektu. To właśnie panoramowanie pozwala na uzyskanie rozmazanego tła oraz ostrego przedmiotu.

Wykonanie dobrych zdjęć sportowych nie jest rzeczą szczególnie trudną, jednak zazwyczaj wymaga to odrobiny praktyki, a także wiedzy na temat danego sportu. Dzięki temu będziemy mogli lepiej przewidzieć sytuacje, jakie mogą mieć miejsce na boisku, torze lub placu. Każdy fotograf powinien spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Każdy z nas kiedyś uprawiał jakiś sport i posiada z nim miłe wspomnienia, więc dlaczego by nie zachować ich na dłużej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.