Jak zrobić dobre zdjęcie portretowe?

portret

fizkes/bigstockphoto.com

Portret to najbardziej rozbudowana forma fotografii, ponieważ nie posiada odgórnie narzuconych wymiarów ani ustawienia osoby portretowanej. Co powinniśmy wiedzieć o tym rodzaju fotografii, aby wykonać dobre zdjęcie portretowe?

1. Korzystne przedstawienie osoby na zdjęciu

Jest to najważniejsza cecha portretu. Chcąc wykonać dobre zdjęcie należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Nie może być zbyt ciemno ani zbyt jasno. Dobrze dobrane światło sprawi, że osoba fotografowana wyjdzie na zdjęciu bardzo naturalnie i nie będą konieczne poprawki w programach graficznych. Kolejną ważną kwestią jest dobranie kadru i scenerii. Portret może być ukazaniem całej osoby, jej twarzy, popiersia lub od głowy do pasa. W tle nie może być oczywiście bałaganu. Sceneria zdjęcia powinna być przemyślana, bez zbędnych osób i rzeczy w tle. Stosując się do tych kilku zasad jesteśmy w połowie sukcesu.

2. Sprzęt, którym wykonywane jest zdjęcie

Najlepszy aparat do wykonywania portretów to taki, który ma ogniskową powyżej 85 mm. Wszystko spowodowane jest tym, że sprzęt o niższej ogniskowej może po prostu rozmazać nam obraz. Wybierając aparat zwróćmy uwagę na właśnie ten parametr, ponieważ jest on najważniejszy. Nie należy wybierać obiektywów szerokokątnych. Przy tego rodzaju sprzęcie konieczne będzie podejście jak najbliżej osoby, którą fotografujemy, a co za tym idzie – sceneria będzie przerysowana. Spowoduje to optyczne powiększenie nosa i zmniejszenie uszu, a portret nie będzie tak rzeczywisty jakbyśmy tego chcieli. Ważną cechą aparatu jest także światłosiła. Sprzęt powinien posiadać jak największy otwór przesłony. Zapewni to skupienie ostrości na osobie portretowanej, a co za tym idzie będzie ona w centrum zdjęcia.

3. Dobranie oświetlenia

Dobrze dobrane oświetlenie ma kluczową rolę w portretach. Pozwala na wydobycie pożądanych cech na twarzy fotografowanego i sprawi, że twarz będzie szczególnie widoczna. Profesjonaliści mają oczywiście dwie techniki portretowania. Kobiety lepiej wyglądają w świetle rozproszonym, które dodatkowo podkreśla kobiecą delikatność. Natomiast mężczyzna bardzo często fotografowany jest świetle skupionym na jednym punkcie, które podkreśli jego męskie zarysy twarzy. Przy dobieraniu oświetlenia bardzo ważny jest również kąt jego padania, a także naturalność. Jeżeli zdjęcie wykonywane jest w plenerze nie potrzebujemy dodatkowego oświetlenia, a to naturalne w zupełności nam wystarcza. Jednak w pomieszczeniach najczęściej korzystamy z lampy błyskowej. Używając jej pamiętajmy, aby skierować ją na ścianę. Takim sposobem uzyska się miękkie i rozproszone światło.

4. Odpowiedni kadr

W tym przypadku wszystko zależy od efektu, który zamierzamy osiągnąć na zdjęciu. Jeżeli sceneria zdjęcia jest jednolita (np. biała ściana) osoba, której robimy zdjęcie powinna znajdować się w samym środku kadru. Pozwoli to na skupieniu uwagi tylko i wyłącznie na niej. Robiąc zdjęcie w plenerze sami będziemy wiedzieli jak najkorzystniej dana osoba będzie wyglądała. Wszystko w tym przypadku zależy od perspektywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.