Jak robić dobre zdjęcia smartfonem?

smartfon

Źrodło: flickr.com, The GameWay

Obecnie wszystkie telefony komórkowe posiadają wbudowane aparaty. Oprócz tego w sieci dość często pojawiają się ciekawe aplikacje umożliwiające szybkie i łatwe fotografowanie oraz udostępnianie wykonanych zdjęć. Dzięki takim aplikacjom jak Instagram, fotografia przy użyciu smartfonów stała się bardzo popularna. Czy da się jednak robić zapierające dech w piersiach zdjęcia, używając aparatu wbudowanego w telefon? Oczywiście! Przed tym jednak warto zapoznać się z kilkoma bardzo ważnymi radami, które z pewnością nam w tym pomogą oraz z tym w jaki sposób zbudowany jest i jak działa aparat w smartfonie.

Matryca

Jednym z najważniejszych elementów, o ile nie najważniejszym, w każdym aparacie jest sensor rejestrujący padające na niego promienie świetlne. W lustrzankach wyróżnia się kilka głównych wielkości matryc. Są to odpowiednio matryce małoklatkowe i pełnoklatkowe. Wymiary tych drugich wynoszą zazwyczaj około 36 mm x 24 mm i są cyfrowym odpowiednikiem dawnych klatek 35 mm. W aparatach umieszczonych w smartfonach matryce jest niestety znacznie mniejsza, ze względu na konieczność utrzymania małych rozmiarów urządzenia. Fakt ten sprawia, że głębia ostrości jest znacznie większa niż w przypadku pełnej klatki. Podczas robienia zdjęć portretowych może to być znacznym problemem, dlatego też fotografując obiekt, który jest głównym tematem ekspozycji powinniśmy bo w odpowiedni sposób odróżnić od tła, aby nie przyciągało ono niepotrzebnie wzroku widzów. Zaletą dużej głębi ostrości jest jednak to, że znacznie bardziej przydaje się ona przy makrofotografii. Dzięki temu, fotografując obiekt, nawet z bardzo bliska, uda nam się uwiecznić go tak aby był ostry.

Obiektyw

Większość obiektywów smartfonowych aparatów posiada stałą ogniskową, a zoom jest uzyskiwany cyfrowo. Dzięki temu jednak szkła takie łapią ostrość znacznie szybciej niż zoomy. Oprócz tego ogniskowo uzyskiwana w aparatach wbudowanych w telefony komórkowe, pozawala na dogodne robienie większości zdjęć bez zniekształceń perspektywy wynikających, ze zbyt małej ogniskowej. Jednak mimo wszystko, aby wykonać dobry portret za pomocą telefonu, należy oddalić się od niej nieco, tak aby perspektywa nie była zbyt zniekształcona. W przeciwnym wypadku nos osoby fotografowanej może wyjść na zdjęciu dość duży, natomiast uszy oraz inne elementy twarzy bardzo małe. Ponadto trzeba zwracać szczególną uwagę na tło kadru, ponieważ większa głębia ostrości nie sprawi, że tło będzie tak rozmyte jak w innych przypadkach.

Oprogramowanie

Dzięki popularności smartfonów, wzrosła także liczba dostępnych dla nich aplikacji służących do wykonywania zdjęć. W większości z nich znajdziemy odpowiednie programy tematyczne ułatwiające fotografowanie interesujących na scen. Dzięki nim tworzenie portretów, krajobrazów czy zdjęć makro stanie się dużo łatwiejsze. Nie należy jednak zapominać o tym, że automatyka aparatu nie zawsze jest w stanie dokładnie odczytać warunki ekspozycji. Dlatego też powinniśmy się dokładnie zapoznać z działaniami poszczególnych funkcji i wartości, takich jak wartość ISO, wielkość przysłony czy ogniskowa. Warto także pamiętać o tym, że najważniejszą cechą zdjęć nie jest ich jakość, ale to co one ukazują. Jeżeli tematyka przedstawiona na nich będzie ciekawa, wtedy też zdjęcia będzie się dobrze oglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.